Први састанак Радне групе за рани развој деце, посебног тела Савета за права детета Владе Републике Србије, одржан је 15. октобра 2018. године у Београду. Радна група је формирана одлуком Савета за права детета 1. марта 2018. године, у циљу постизања координације политика на националном нивоу.
Председница посебне Радне групе за рани развој деце је Анамарија Вичек, државна секретарка у Министарству просвете, науке и технолошког развоја, а Радна група у пуном саставу има осам чланова и чланица.
Први састанак је био посвећен разговору о стратешким приоритетима у области раног развоја деце и начину имплементације Позива на акцију – Заједничка порука министара Владе Републике Србије – подршка деци у раном детињству и њиховим породицама. Уједно су разматране могућности за унапређење координације активности различитих ресора и других актера у области раног развоја.
У наредном периоду, Радна група ће радити на иницирању мера за израду целовите и кохерентне политике која је усмерена на децу раног узраста, укључујући и интеграцију политика подршке деци на раном узрасту у Национални план акције за децу, као и на дефинисању препорука за остваривање важних социјалних индикатора у области подршке деци у раном детињству.
Због чега је формирано посебно тело Савета за права детета које ће се бавити раним развојем?
Рани развој представља један од приоритета Владе Републике Србије и препознат је у кључним националним и међународним документима као што су Конвенција Уједињених нација о правима детета, Конвенција о правима особа са инвалидитетом, Циљеви одрживог развоја, Програм реформи политике запошљавања и социјалне политике, Акциони план за Поглавље 23 и Заједничке смернице ЕУ за прелазак са институционалне на негу у заједници. С обзиром на важност овог периода у развојном добу сваког појединца, као и то да свако дете има право на пуно остваривање својих потенцијала, неопходно је да се системски пружи подршка детету и породици која ће бити холистичка и потпуна. Како би се то достигло, механизми на националном и локалном нивоу треба да омогуће координацију програма и услуга. Постојећи законодавни и стратешки оквир подршке деци у различитим ресорима (здравље, образовање, социјална заштита) потребно је консолидовати, допунити и осигурати његову примену, кроз адекватно финансирање.
Извор: zadecu.org
Оставите коментар