Поводом 25. новембра, Међународног дана борбе против насиља над женама, чланице Женске парламентарне мреже разговарале су, у Народној скупштини, са посланицама Скупштине АП Војводина, представницама Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, организација цивилног друштва и међународних организација.
Координаторка Женске парламентарне мреже Марија Обрадовић истакла је важност разговора у Народној скупштини о проблему насиља над женама и у породици, имајући у виду да је то тема од великог значаја за Србију, али и за цео свет.
Представница Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије Милана Лазић нагласила је глобални значај борбе против насиља над женама, који је наведен и међу Миленијумским развојним циљевима Уједињених нација. Она је истакла и потребу да се у Србији унапреде системски одговори на насиље.
Председница Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт указала је да борба против насиља над женама захтева комплексан одговор свих актера друштва, представника образовног и здравственог система, центара за социјални рад, локалних самоуправа, организација цивилног друштва, полиције, тужилаштва, судова. Соња Лихт је нагласила улогу Парламента у борби против насиља над женама, у доношењу закона, али и у контроли њиховог ефикасног спровођења, и посебно је истакла значај формирања Женске парламентарне мреже.
Представница Аутономног женског центра Тања Игњатовић представила је резултате истраживања о делотворности механизама за борбу против насиља над женама на националном и локалном нивоу, које су спровели Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва и Аутономни женски центар. У истраживању су приказани проблеми и изазови у функционисању постојећих механизама, уз посебан нагласак да недостаје координација и размена информација и података између институција које су део системске борбе против насиља над женама.
Током састанка било је речи и о спровођењу Конвенције Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици (Истанбулска конвенција) и улози Парламента на том пољу.
Учеснице састанка су разговарале и о потенцијалним препорукама на основу којих би се постигао ефикаснији и боље координиран приступ подршци женама и деци, жртвама насиља.
Извор: www.parlament.gov.rs
Оставите коментар