Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, у сарадњи са Координационим телом за родну равноправност Владе Републике Србије и Агенцијом Уједињених нација за родну равноправност и унапређење положаја жена (UN Women), спровео је обуку намењену новинарима и новинаркама о родно осетљивом извештавању и афирмативном медијском представљању осетљивих група. Обука је одржана 20. септембра на Фрушкој гори.
Циљ обуке је био да новинари и новинарке стекну знања о појмовима који се тичу дискриминације и насиља над женама и да кроз анализирање примера добре и лоше праксе у извештавању о женама, Ромима и Ромкињама и особама са инвалидитетом науче да препознају дискриминаторно и стереотипно извештавање и буду оснажени да у будућности на афирмативан начин медијски представљају припаднике и припаднице осетљивих група.
Татјана Јокановић, помоћница поверенице за заштиту равноправности, представила је рад ове институције у области спречавања свих облика дискриминације, унапређивања медијског извештавања, као и начине реаговања у ситуацијама медијског извештавања које садржи дискриминаторне садржаје. Вера Куртић, активисткиња организације Жески простор из Ниша, и Лана Николић, новинарка на Радију Београд 202 и чланица Удружења студената са хендикепом, говориле су о свом раду и о утицају који медијско извештавање има на положај припадника/ца осетљивих група. Сњежана Миливојевић, професорка Факултета политичких наука у Београду, истакла је да су медији кључно место демократије те да је веома битно разумети њихову улогу и начин на који функционишу.
Подизање капацитета новинара и новинарки за родно осетљиво извештавање и елиминисање сексистичког представљања жена и сензационалистичког извештавања у случајевима насиља над женама предвиђено је Акционим планом за Поглавље 23, као и Акционим планом за спровођење Националне стратегије за родну равноправност (2016-2018), те је ова обука спроведена са циљем успешније имплементације ових важних докумената.
Оставите коментар