Европска мрежа за питања апатридије (ENS) коју представља више од педесет организација цивилног друштва широм Европе, укључујући Praxis, предала је петицију члановима Европског парламента позивајући европске лидере и лидерке да заштите лица без држављанства тако што ће ратификовати Конвенцију Уједињених нација о статусу лица без држављанства и обавезати се да ће успоставити систем мера заштите и увести процедуру за регулисање статуса лица без држављанства.
Петиција се поклапа са шездесетогодишњицом Конвенције о статусу лица без држављанства из 1954. године, као део шире кампање која окупља велики број актера који ће утицати на Европску унију да испуни обећање дато 2012. године да ће све државе чланице Европске уније приступити Конвенцији о статусу лица без држављанства из 1954. године. У оквиру кампање за заштиту лица без држављанства, организоваће се акције у Белгији, Мађарској, Ирској, Италији, Пољској, Словачкој и другим земљама.
Као део кампање за заштиту лица без држављанства у Европи, ENS је припремила извештај И даље без држављанства, и даље угрожени – Зашто Европа мора одмах да реагује како би заштитила лица без држављанства, који садржи сведочења лица без држављанства.
“Сувише дуго су лица без држављанства у Европи била изложена кршењу људских права без могућности да приступе правди. Сада је тренутак да се овај проблем реши једном за свагда”, каже Крис Неш, директор Европске мреже за питања апатридије. “Лица без држављанстава годинама живе у неизвесности и сиромаштву, а решење је једноставно. Ратификовање конвенција је битан први корак који је већина земаља Европске уније већ предузела али мора бити праћен увођењем поступка за идентификовање и регулисање статуса лица без држављанства, који је кључан у помоћи овим лицима да поново изграде своје животе”.
Европска мрежа за питања апатридије (ENS) је мрежа невладиних организација, академских иницијатива и експерата и експерткиња који су посвећени решавању проблема апатридије у Европи. Са седиштем у Лондону, ENS представља координационо тело и стручни ресурс организацијама широм Европе које раде или долазе у контакт са лицима без држављанства. Мрежа тренутно има 53 чланице у преко 30 европских земаља.
Извор: www.praxis.org.rs
Оставите коментар