Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Осам пројеката које је Канцеларија за европске интеграције подржала конкурсом „Млади и Европска унија: шта нам доноси чланство“ у 2016.

Објављено 10.02.2017.

Канцеларија за европске интеграције је у 2016. години, пети пут заредом, финансирала пројекте организација цивилног друштва (ОЦД), а кровна тема конкурса била је „Млади и Европска унија: шта нам доноси чланство?“.

Циљ конкурса је био да се младима приближи процес европске интеграције Србије и Европска унија, као и да средњошколци, којима је овај конкурс био посвећен, стекну нова знања о овој теми. У оквиру годишњег конкурса подржано је осам пројеката укупне вредности 3.500.000,00 динара.

ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ МЛАДИХ СРБИЈЕ је организовао девету Националну конференцију Closing distances, unlocking Europe у Нишу, која је окупила преко 100 младих из 12 европских земаља, а Европски парламент младих Србије је овом приликом примио још 85 нових чланова.

Организација ХАЈДЕ ДА… спровела је пројекат „Европа и њене вредности кроз обраду књижевних дела српске и европске књижевности”, са идејом да кроз форум театар, представу и дебате београдске средњошколце заинтересује за Европску унију, као и да „разбије“ многобројне стереотипе и предрасуде које у нашем друштву постоје о овој теми. У току пројекта остварена је сарадња са „Дечијим културним центром Београд“, Гимназијом „Свети Сава“, „Школом за бродарство, бродоградњу и хидроградњу“, Техничком школом „Нови Београд“, Канцеларијом за младе Савски венац и Културним центром „РЕКС“.

„Где студираш?“ је пројекат удружења КОМИТЕТ ЗНАЊА СРБИЈЕ, који је преко своје „Српске научне телевизије” произвео и емитовао 16 петнаестоминутних емисија о  искуствима студената са школовања на неком од европских универзитета.

„Како придруживање Србије Европској унији утиче на твоје образовање” је пројекат који је реализовала организација ПОМОЋ ДЕЦИ. Кроз шест панел дискусија са средњошколцима и њиховим наставницима у Београду и Врању разговарало се о историјату настанка ЕУ и политици проширења, институцијама ЕУ, процесу европских интеграција Србије,  европским вредностима и стандардима, образовању и култури, Болоњском процесу, програму ЕУ за образовање и мобилност младих –  ЕРАЗМУС+.

У оквиру пројектаМлади уређују о младима за младе“ организације ЛОГОСФЕРА из Бајине Баште,  за представнике средњошколских гласила одржана је тродневна радионица на којој је учествовало 20 учесника из 10 школа са територије целе Србије. Циљ ове радионице била је едукација уредника и новинара средњошколских гласила, који су, уз подршку искусних ментора, унапредили своје новинарске вештине упознали се са европским вредностима  са којима Србија усаглашава своје прописе. Сви учесници радионице на крају су добили приручник „Новинарство у школској клупи“, који су за њих припремили еминентни новинари.

ЛДА СУБОТИЦА је кроз пројекат Photowalker – ЕУ прекогранични пројекти у мојој општини” информисала младе о IPA пројектима који су реализовани у њиховим срединама, а за које се мало знало због недовољне афирмације њиховог значаја за локални развој.

ГРАЂАНСКЕ ИНИЦИЈАТИВЕ су пројектом „Шта п(р)омислиш кад кажеш Европска унија?” у Краљеву, Суботици и Београду обучили наставнике грађанског образовања и њихове ученике како да подстакну младе да размишљају о различитим аспектима чланства Србије у ЕУ.

„РЕ:Активација! Место у ЕУ за нас!” је петнаестоминутни филм који је настао у оквиру пројекта ФОРУМА ЦИВИЛНЕ ЗАШТИТЕ ФОРЦА Пожега, а који приказује искуства младих који су захваљујући програмима ЕУ (Youth in action, European Youth foundation, European Volunteer Services, Erasmus +, Europen for Citizens) боравили у државама Европске уније.

Извор: www.seio.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]