Европска унија подржава улогу цивилног друштва широм света, па и у Србији и на Западном Балкану, то је део наше заједничке политике, истакао је шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици на отварању Међународне недеље цивилног друштва. Догађај организују Грађанске иницијативе, заједно са међународном мрежом CIVICUS.
Грађанско друштво је важан играч у стварању добре управе, оно својим притиском институције чине одговорним, а то је простор за више демократије, истакао је амбасадор.
„Мислим да је овај догађај велика част. Морамо да истакнемо да је Србија домаћин овог састанка глобалне алијансе организација грађанског друштва и честитам на томе и организацији CIVICUS и Грађанским иницијативама. Мислим да би мото овог окупљања требало да буде рад на заједничким решењима“, рекао је Фабрици.
Додао је и да је много области у којима постоји одлична сарадња ЕУ и цивилног друштва у Србији, попут заштите животне средине, истраживачког новинарства или права мањинских група.
Вршилац дужности директора Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Жарко Степановић говорио је у име премијерке Ане Брнабић и истакао да су Влада Србије и премијерка од почетка пружили подршку организацији догађаја и да су показали да у отворени за сарадњу с цивилним сектором.
„Пренаглашене су критике на рачун сарадње Владе Србије са цивилним друштвом. Влада ће наставити да слуша глас цивилног друштва у процесу усклађивања регулативе с европским законодавством”, рекао је Степановић.
„Апсолутно нема сумње да моја земља, Краљевина Холандија, стоји и стајаће снажно на страни цивилног друштва широм света”, поручио је холандски амбасадор у Београду Хенк ван ден Дол. Подршку грађанским иницијативима дао је амбасадор Сједињених Држава у Србији Кајл Скот.
Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Андреа Орицио навео је да цивилно друштво представља „прави мотор реформи”, било да је реч о безбедности, борби против корупције, заштити мањина или оснаживању жена.
„Једини начин да цивилно друштво у потпуности игра своју надзорну и улогу мотора у реформама да то чини заједно“, казао је он.
Међународна недеља цивилног друштва која се одржава од 8. до 12. априла у Београду представља глобално окупљање око 1.000 лидера и лидерки цивилног друштва, активиста/киња и грађана/ки из различитих сектора и региона света, заинтересованих да се укључе у проналажење заједничких решења за глобалне изазове. Догађај се одржава једном у две године.
Програм манифестације укључује преко 30 сесија на различите теме, од слободе медија, преко помоћи организацијама које трпе нападе, до повећања одговорности цивилног друштва.
Извор: europa.rs
Оставите коментар