Удружење „Да се зна!”, у сарадњи са београдском општином Врачар и УК Божидарац, отворило је Саветовалиште за ЛГБТ+ особе.
Почев од 15. јануара 2019. године, ЛГБТ+ особе, као и сви заинтересовани грађани и заинтересоване грађанке, моћи ће да дођу у учионицу број 8 Божидарца (Радослава Грујића 3, Београд), где ће их дочекати активисти и активисткиње Удружења „Да се зна!”.
Како из Удружења наводе, ова сарадња је од изузетног значаја за ЛГБТ+ заједницу на више нивоа, јер ће, с једне стране, у овом простору ЛГБТ+ појединци/ке моћи да се консултују ради правне или психолошке подршке, док ће, са друге стране, грађани и грађанке управо ту моћи да се информишу о ЛГБТ+ заједници.
„Значајно је такође и зато што је орган јавне власти, односно јединица локалне самоуправе – градска општина Врачар, препознала значај овакве иницијативе и на овај начин се укључила у борбу за равноправност грађана и грађанки,“ објашњавају из Удружења „Да се зна!”.
Оснивање саветовалишта подржала је Установа културе Божидарац.
„Божидарац је посвећен да постане место окупљања свих грађана и грађанки београдске општине Врачар, и самим тим инклузија и подршка непривилегованим групама је делом наша одговорност. Такође желимо да дамо пример и другим организацијама да у процесу европских интеграција и подизању стандарда у поштовању људских права треба да водимо рачуна о ЛГБТ+ заједници и да у сарадњи са цивилним друштвом градимо сигурно окружење за њихово остваривање као пуноправних грађана и грађанки. Све ово је могуће захваљујући градској општини Врачар која је поштовање људских права ставила у сам врх својих приоритета, па тако и наших“, истакао је директор Установе културе Божидарац Владимир Кљајић.
Посебну подршку у процесу уступања простора, како истичу из Удружења, пружио је председник Скупштине општине Врачар Михаило Групковић.
„Градска општина Врачар разуме одговорност локалних органа власти у промовисању вредности заштићених међународним стандардима у области људских права и слобода, активно доприноси заштити грађанки и грађана од дискриминације, укључујући и основ сексуалне оријентације и родног идентитета, подиже видљивост проблема са којима се ЛГБТ особе суочавају и истиче важност партнерства са актерима цивилног друштва у афирмацији људских права на локалном нивоу“, истакао је Групковић.
„Надамо се да је ово само први корак у нашој сарадњи и овом приликом изражавамо жељу да ће и друге јединице јавне управе следити овакав пример и снажније се укључити у борби за праведнију и инклузивнију Србију“, закључили су из Удружења „Да се зна!”.
Овај резултат остварен је као део пројекта „Јавно заступање у локалним заједницама“. Активности су део пројекта „Глас заједница о ЕУ интеграцијама – Подстицај дијалогу ОЦД и локалних власти око јавних политика“.
Пројекат реализује конзорцијум организација цивилног друштва који предводи Траг фондација у сарадњи са Националном коалицијом за децентрализацију, Медиа и реформ центром Ниш, Форумом цивилне акције ФОРЦА, Евроконтактом, Центром за развој цивилног друштва, Тимочким омладинским центром, Едукативним центром Крушевац и Проактивом.
Ауторка: Татјана Ђукић, преузето са mediareform.rs
Оставите коментар