Резултати који су добијени у процесу анализе утицаја политика и мера у периоду од 2008. године представљени су релевантним Владиним институцијама, цивилном друштву и заједнички су одређени даљи правци деловања. На овај начин, отворен је простор да резултати анализа, кроз релевантне законе и програме Владе директно утичу на дефинисање мера за побољшање живота најсиромашнијих грађана Србије у наредном периоду. Такође, отворен је простор за даљу изградњу капацитета пре свега владиних институција за редовно спровођење анализе утицаја политика и за даљу посвећеност стварању демократске и одговорне владе.
У периоду новембар 2009 – фебруар 2010, анализирали смо у којој мери су закључци и препоруке које су дате у неким од реализованих анализа утицаја политика, утицали на доносиоце одлука и колико су се рефлектовали у новим законским решењима, стратешким оквирима и мерама и плановима ресорних министарстава и других партнерских организација. Желели смо да дамо одговор на питање: Колико су нове мере, политике и/или закони креирани на основу објективних показатеља и података који су добијени у анализама које су реализоване и представљене доносиоцима одлука и широј јавности?
Општи је утисак да су Анализе утицаја политика које су реализоване у области образовања имале значајан ефекат на креирање нових законских решења која су обухваћена Законом о основама система образовања и васпитања и Законом о предшколском образовању. Такође, све релевантне препоруке и мере ушле су у извештај о реализацији Националног плана акције за децу, као и у нови Национални план акције за децу, а анализе су коришћене и у изради извештаја о Миленијумским циљевима развоја. Налази и препоруке коришћени су и у припреми нових IPA пројеката као и за креирање адекватним мера и механизама за имплементацију активности у оквиру DILS пројекта.
Стратешки оквир руралног развоја Србије усвојио је само неке од препорука. Овај стратешки документ још увек је у процедури усвајања. Евидентан је проблем комуникације и координације измедју два важна сектора ресорног министарства: сектора за пољопривреду и сектора за рурални развој, јер њихова стратешка документа треба да буду усаглашена.
Анализе утицаја политика које су реализоване у области запошљавања имале су утицај на нови законски оквир, јер је нови Закон о запошљавању и осигурању за случај незапослености (мај 2009. године) увео годишњи циклус планирања. Основни инструмент активне политике запошљавања је Национални акциони план запошљавања, што представља значајну новину.