Експлоатација деце и дечјег рада може представљати и узрок и последицу дискриминације, односно неједнакости, изјавила је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
Повереница је поручила да треба помоћи угроженим породицама, посебно превентивним мерама, како би се утицало на окончање дечјег рада у свим његовим облицима, објављено је на сајту Повереника за заштиту равноправности.
Многа сиромашна домаћинства изложена су вишеструким факторима ризика, што захтева сложене интервенције превентивног типа, али и мере активне инклузије које комбинују новчане накнаде, запошљавање корисника и квалитетне услуге интегралне социјалне заштите, поручила је повереница.
Јанковић је подвукла и да социјално-економска средина у којој дете живи може утицати да оно буде изложено злоупотреби дечијег рада и указала да су деца која припадају појединим друштвеним групама, као што су сиромашне породице или су житељи ромских населја, више и чешће изложена дискриминацији и могу бити приморана да раде у домаћинству или да и сами привређују.
Јанковић је на Округлом столу „Унапређење нормативног оквира за заштиту деце од злоупотребе дечијег рада“, указала да бројна истраживања показују да су услуге у заједници на локалном нивоу недоволјно доступне, неравномерно развијене, а често и неодрживе.
Извор: www.dijalog.net
Оставите коментар