Delta holding je 2006. године покренуо програм подршке професионалном развоју деце без родитељског старања кроз који је прошло 140 младих. Добијају стипендију, стичу прва знања о основним пословним вештинама, посећују производне и продајне објекте компаније, одлазе на летње кампове… и по завршетку школовања нуди им се посао управо у Delti. Ове јесени, први пут, у оквиру „Фонда за будућност” – међу стипендистима седме генерације су и студенти.
У Србији око 600 деце различитог узраста одраста у неком од 12 домова за малишане без родитељског старања. Према плану ресорног Министарства рада и социјалне политике, а у складу са реформом система социјалне заштите, тај број би у 2012. години требало да се смањи на 400. Акценат се ставља на хранитељске породице у којима тренутно живи око 5.000 малишана и тинејџера.
И само Министарство уочава да постојећи институционални систем нема довољно капацитета да помогне у једном од најважнијих тренутака – када деца напуштају дом или хранитеља и започињу самостални живот.
Препознавши једну од основних потреба младих којима је одрастање протекло у дому, а не у примарној породици, Delta holding је 2006. покренуо програм подршке професионалом развоју деце без родитељског старања кроз који је до сада прошло 140 младих.
Како каже Вања Кнежевић, менаџер пројекта, циљ ”Фонд за будућност” је да се се деца из домова мотивишу за професионално напредовање.
– Програм траје две године; на годишњем нивоу има два тромесечна семестра. Стипендисти пролазе теоријску наставу – радионице са темама пословне обуке, упознају са процесом рада и производње у чланицама Delta Holdinga, где им се након завршетка програма нуди прво запослење, појашњава она и додаје да су део обуке и летњи камп који се организује почетком јула.
– Тада се стипендисти друже, одмарају али и обнављају научено. До сада су кампови организовани у Бугарској, Грчкој, Врњачкој Бањи и на Златибору.
Један од бивших стипендиста Фонда је и Маја У. Двадесеттрогодишња Београђанка са поносом каже да три и по године ради као продавац у продавници дечије гардеробе у оквиру Delta holdinga.
Радо се сећа летњих кампова али признаје да су јој више значила предавања. – Завршила сам за посластичара. Нисам била неки ђак у основној, али сам касније схватила да је образовање јако важно и решила да наставим школовање. Сада сам студент друге године Високе струковне школе за менџмент и пословне комуникације. На предавања идем у Младеновац јер ми је тако згодније. Организована су викендом, а испити су најчешће недељом па ми то одговара због посла, каже плавоока Маја.
Сећа се да је јако волела радионице и да је за две године само једну пропустила. – То не могу да прежалим јер су стипендисти обилазили ауто центар, а ја обожавам аутомобиле. Била сам јако болесна, па није било шанси да присуствујем, открива девојка која је одмах након завршетка средње школе почела да ради као продавац. А чим је примила прву плату изашла је из дома и нашла стан како би се осамосталила.
– Поједини другови и другарице из дома су се определили за помоћ коју је тада давало Министарство у трајању од две године. Ја то нисам желела. Хтела сам да почнем да радим, а што ми је као стипендисти у Фонду понудила компанија Delta. Мислим да сам исправно поступила. Ти другари су практично изгубили две године јер су били ушушкани. Остали су у дому, добијали неке парице. Нису размишљали шта даље. А ја сам се одмах снашла и не желим да се зауставим. Желим да напредујем, искрена је девојка која је осам година провела у дому.
– Рад у трговини ми је решење за сада. Када завршим факултет, сигурно ћу тражити посао у струци. То је једна од ствари које сам научила у радионицама. Од оних практичних како да напишем CV, до тога да је увек боље бити одговоран према свом животу. И радити, а не само чекати да неко други уради нешто уместо вас, сматра Маја.
Њене речи као да потврђују резултате програма до којих су евалуацијом досадашњих шест генерација стипендиста дошли у Фонду за будућност.
– Деца добијају веће самопоуздање, боље комуникацијске и животне вештине, веће су им могућности запослења и задржавања посла, стичу професионално искуство, имају богатије социјалне контакте, објашњава начин рада кроз радионице Вања Кнежевић.
Пројекат је подржан од стране Министарства рада и социјалне политике. Реализује се у београдским домовима “Јован Јовановић Змај”, “Дринка Павловић”, “Моша Пијаде” и “Дом за средњошколску и студентску омладину” као и у СОС „Дечијем селу“ у Сремској Каменици, дому „Душко Радовић“ из Ниша и „Јефимија“ из Крушевца.
Програм тренутно похађа 45 стипендиста и четворо студента које Фонд стипендира за наставак школовања. Питамо где су стипендисти налазили запослење? Најчешће у малопродајним објектима Delta Sporta, Delta Maxija и дистрибуцији Delta DMD. На местима продаваца, касира, месара, IT техничарa, администратора…
Оставите коментар