Више од половине грађана подржава чланство Србије у ЕУ углавном из економских разлога, попут већих шанси за запошљавање и бољег стандарда, али сматра да ће Србија бити подређена у процесу преговора о чланству, показало је истраживање јавног мњења о ЕУ и европским интеграцијама. На представљању истраживања 4. априла оцењено је да ће “прецпеција равноправности Србије” бити важна за раст подршке поготово у процесу преговора. Грађани као главни услов за чланство наводе признавање независности Косова, док дијалог Београда и Приштине подржава више од половине грађана, иако се у томе бележи пад поршке од почетка дијалога у априлу 2013. Грађани очекују и да ће се због чланства у ЕУ побољшати прилике у свим областима, пре свега када је реч о инвестицијама, животној средини и запошљавању, а извесне бојазни имају када је реч о пољопривреди.
“Драго ми је што видимо благи позитивни тренд подршке чланству ЕУ јер, према истраживнају, 55% грађана подржава чланство Србије у ЕУ што приписујемо новој фази односа Србије и ЕУ”, рекао је шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт на представљању истраживања.
Девенпорт је рекао да је позитивно и то што 56% грађана подржава дијалог са Приштином, што показује да грађани схватају да се у дијалогу решавају конкретна питања у корист грађана на Косову.
Према истраживању које је спровео у фебруару ТНС Медијум галуп (Medium Gallup) на више од 1.200 испитаника, 55% грађана у потпуности или углавном подржава чланство Србија у ЕУ, а 39% уопште или углавном не подржава.
Истовремено, на референдуму би се 53% грађана изјаснило за улазак Србије у ЕУ, што представља стабилан тренд. Разлика у процентима грађана који подржавају чланство у ЕУ и оних који би то подржали и на референдуму објашњава неодлучним грађанима којима се теже опредељују на референдуму.
Против чланства на референдуму би гласало 31% грађана, док се процент грађана који не би гласали смањио са 13% у априлу 2013. на 8% у фебруару ове године. То се објашњава смањење броја неодлучних грађана.
Већина грађана или 56% сматра да ће Србија у преговорима о чланству бити подређена и да је ЕУ не третира поштено већ лошије него друге земље у региону.
“Дубљом анализом утврдили смо да је ова перцепција јако важна и за подршку ЕУ”, рекла је извршна директорка ТНС Медијум галупа Слађана Бракус и додала да се са тврдњом да је Србија у подређеном пложају слаже 79% грађана који не подржавају интеграције.
Истакла је да је да је “прецпеција веће равноправности Србије јако важна за раст подршке поготово у процесу преогвора”.
Као најважнији услов за приступање 44% грађана наводи признавање независности Косова, а затим реформе (21%) и борбу против корупције и криминала (20%).
Већина грађана 56% подржава дијалог Београда и Пришитне, али се ту бележи пад у односу на април прошле године када је дијалог подржавало 63% грађана.
“Како време пролази од почетка дијалога па до данас индиферентност расте, тако да се у односу на април 2013. види и скок грађана који нису сигурни и немају одговор у вези са питањем дијалога Београда и Приштине”, рекла је Бракусова.
Око 50% грађана верује да ће Србија постати чланица ЕУ за 10 или мање година и да ће то углавном донети више користи него штете.
Грађани очекују и да ће се због чланства побољшати прилике у свим областима, пре свега када је реч о инвестицијама, животној средини, заради и могућности запошљавања.
Извесне бојазни постоје када је реч о последицама чланства на пољопривреду, што је навело 32% испитаника, а 67% издваја ту области као приоритетну за помоћ ЕУ.
Више од трећине грађана жели да буде више информисано о ЕУ, рекао је Девенпорт и додао да ће ЕУ уложити напоре у сарадњи са Владом Србије како би се унапредило информисање грађана и продубила дебата о ЕУ.
“Желимо да унапредимо разумевање грађана о ЕУ како би донели информисану одлуку када се буду изјашњавали на референдуму за или против чланства”, рекао је он.
Грађани, 16%, и даље традиционално доживљавају Русију као највећег донатора иако је та земља давала само развојне кредите, али се примећује тренд пада од октобра 2012. када је то мислило 28% испитаника и благи раст прецпеције ЕУ као донатора са 10 на 13%.
Истраживање је спроведено од 6. до 12. фебруара на 1.239 испитаника, две недеље након отварања преговора о приступању.
Делегација ЕУ од 2010. године прати тренд расположења јавности о ЕУ.
Аутор: М.П., преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар