Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Потписан Меморандум о дуалном образовању

Објављено 17.02.2016.

books - ilustracijaУ Привредној комори Србије 9. фебруара је потписан Меморандум о сарадњи у развоју елемената дуалног образовања у средњем стручном образовању у Србији, које знатно утиче на смањење стопе незапослених младих.

Циљ Меморандума је подршка Аустрије Србији у увођењу дуалног образовања, а потписали су га Савезни министар за Европу, интеграцију и спољне послове Аустрије Себастијан Курц, председник Привредне коморе Аустрије Кристоф Лајтл, министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић и председник ПКС Марко Чадеж.

Чадеж је објаснио да се Меморандумом утврђују оквири дугорочне сарадње са аустријским колегама по питању реформисања средњег стручног образовања у Србији. Они ће, како је рекао, пренети своје исксутво, а највећу подршку могу пружити аустријске компаније које послују у Србији, које већ имају искуства у таквој врсти образовања.

– У овом важном послу подршку ће нам пружити Аустријска развојна агенција ADA – рекао је Чадеж и додао да је у плану израда новог профила – шпедитер, док ће профили попут банкарског службеника и трговца бити реформисани.

Осим што ће пројекат бити важан за подизање капацитета Привредне коморе Србије, дуално образовање ће допринети да млади постану конкурентни на тржишту Европске уније.

Чадеж је рекао да ПКС управо ради скенирање која су занимања потребна српској привреди и најавио да ће то бити готово за две, три недеље.

После потписивања, навео је и да је Привредна комора Аустрије поклонила 10 хиљада евра Привредној комори Србије за модернизацију.

Министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић истакао је изузетну сарадњу са представницима Аустрије наводећи да је један од најважнијих задатака развијање модела занатског образовања какав одговара приликама у Србији.

– Дуално образовање је један изузетан вид јавно-приватног партнерства, партнерства какво желимо да развијемо, и оно подразумева сарадњу компанија и школа на свим нивоима, не само са средњим стручним, већ и са основним школама и факултетима – рекао је Вербић.

Он је указао да се на примеру мајских поплава видело колико компаније могу да помогну школама, што значи да се са њима може сарађивати, не само по питању практичне наставе већ и у сваком другом смислу.

– Компаније могу да помогну, не само за праксу него и када се врши реконструкција школе, када се набављају уџбеници, стимулишу ђаци, ту нам је потребно да свака школа има свог патрнера у привреди – објаснио је Вербић.

Према његовим речима, важан следећи корак јесте мотивација ученика да уписују профиле за рад у области металске или рецимо кожарске струке.

– Важан следећи корак је да буде мање оних који се обучавају за услуге, а више за наставак каријере у инжењерским областима и за занате – рекао је Вербић и објаснио да велики број оних ученика који су заинтресовани за економске школе.

Председник Привредне коморе Аустрије Кристоф Лајтл обећао је да ће Аустрија и његова институција учинити све да Србија по питању дуалног образовања постане најбољи пример у Европи.

Он је рекао да се Европа суочава са великим проблемом незапослености младих, а да земље које имају дуално образовање тај проблем готово немају.

Најбољи рецепт за сузбијање незапослености младих јесте комбинација обуке у предузећима и школама.

Дуално образовање у Србији је, према његовим речима, у зачецима и дете које тек треба да расте, а у чему ће помагати Аустрија.

Младима је неопходно да се пружи перспектива за будућност, нагласио је Лајтл.

Он се посебно захвалио министру Вербићу и шефу аустријске дипломатије Себастијану Курцу на подршци у реализацији пројекта дуалног образовања.

Лајтл је истакао да су Аустрија и Србија партнери и да га радује што грађани Србије велико поверење имају у Аустрију, која је, према актуелном истраживању јавног мјења, иза Русије и Кине трећа земља по поверењу које ужива у Србији, а прва од европских држава.

Лајтл је даље казао да је важно да Србија има јаку Привредну комору, јер само уз јаку комору могуће је да на европском нивоу заузме битну улогу.

Министар Курц је истакао да је аустријски модел дуалног образовања постао један од главних извозних производа Аустрије.

– Аустрија као мала земља можда на светским првенствима у многим спортовима није у врху, али је у самом светском врху када је реч о дуалном образовању. То наше искуство желимо да поделимо са Србијом – нагласио је он.

Курц је указао и на тесне привредне везе две земље, истичући да у Србији послује око 500 аустријских фирми, као и да је сарадња две привредне коморе веома важна у тесним везама две државе.

Извор: www.blic.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]