Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Потписан протокол за веће учешће жена у бизнису

Објављено 01.06.2015.

rodna ravnopravnostПотпредседница Владе Зорана Михајловић, председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж и председница Удружења пословних жена Србије Сања Поповић Пантић потписали су Протокол о сарадњи за спровођење Програма “Жене у приватном сектору”.

Протокол има за циљ помоћ и подршку компанијама које планирају да подстакну веће учешће жена и допринесу равноправности полова на радном месту.

Михајловић, која је и председница Координационог тела за родну равноправност, рекла је након потписивања протокола да је циљ да се помогне да жене буду више укључене у бизнис као и да се пружи подршка великим компанијама да направе планове и искористе женски потенцијал у знању, раду и искуству.

Она је казала да Влада Србије и Координационо тело настоји да помогне да жене раде и буду више укључене у бизнис.

“Као што мислим да нема оправдање ни за кога од нас за оно што се дешава у последње две недеље, а везано је за насиље у породици и партнерским односима, ни за социјалне установе и полицију, тужиластво, ни за кога, тако да верујем да никада неће бити оправдања ако се сви не укључимо и омогућимо да се жене запосле”, рекла је Михајловић.

Она је навела да је протокол само почетак сарадње, а да ће се Координационо тело и влада потрудити да конкретним мерама допринесе да се лакше дође до кредита, и помогне компанијама да поштују закон и праве планове у складу са принципима родне равноправности.

Михајловић је рекла да има мало жена у парламенту, влади, али и бизнису будући да је велики број жена незапослен и економски зависан.

“Важно је да се сви укључимо и помогнемо женама да се запосле”, рекла је Михајловић.

Председник ПКС Марко Чадеж указао је да Протокол не сме да остане само протоколарно потписивање неког папира, и да се проблеми који постоје оставе нерешени.

“Питање сарадње на пољу подршке женском предузетништву јесте питање – у каквом друштву желимо да живимо, да ли желимо да живимо у друштву у коме жене нису изједначене с мушкарцима, немају приступ финансирању”, рекао је он наводећи да је проблем највећег броја жена то што нису део пословног света и да се то мора променити.

Председница УПСЖ Сања Поповић Пантић исказала је задовољство што је, како је казала, дугогодишњи рад тог удружења  крунисан сарадњом са Координационим телом.

Како је казала, међу фирмама које ће бити део пројекта су четири предузећа која су у претходном периоду награђивана управо за најбољи модел запошљавања жена.

“Циљ је да се у компанијама шири добра пракса и да се и у другим малим и средњим предузећима настави са спровођењем принципа међу којима је свакако унапређење положаја жена унутар компаније и да оне буду равноравне са мушкарцима”, додала је Поповић Пантић.

Програм је иницирала Светска банка, а спроводи га тим који чине представнице Координационог тела за родну равноправност, Министарства за рад, Удружење пословних жена Србије, Привредна комора Србије и експерти за родну равноправност.

Позиву за учешће у програму одазвало се шест компанија, а тим за спровођење програма ће им пружити подршку и помоћ на изради плана мера којим се унапређује родна равоправност у пословном окружењу.

Међу компанијама које су се одазвале да учествују су: Лого доо, AMC-Afrodite mode collection доо, Ал Грошо доо, Хемофарм ад, Телекомуникација доо, Nopal Lux доо.

Један од циљева програма је и промоција оваквих компанија које планирају да реализују мере за обезбеђење равноправности полова на радном месту.

Извор: ТАНЈУГ

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]