Европска комисија 25. и 26. септембра српског министра правде Николу Селаковића и главног преговарача Тању Мишчевић подробно ће упознати с правном тековином, законима и прописима Европске уније у правосуђу и основним правима, што је први корак ка очекиваном почетку преговора о чланству ЕУ – Србија. ЕУ је одлучила да убудуће све преговоре о чланству почиње кључним поглављима 23 и 24, која се тичу правосуђа и основних права, као и владавине закона, што је већ учињено у преговорима с Црном Гором.
Високи званичници и стручњаци у српској делегацији ће тиме, заједно с Европском комисијом, кренути у дубинску анализу – “скрининг” (screening) усаглашености српских закона са правом и одредбама Европске уније за свако поглавље будућих преговора о уласку Србије у редове ЕУ.
Министар Селаковић, главни преговарач Тања Мишчевић и српски стручни тим ће најпре добити темељит увид и тумачења о томе шта српску страну очекује у поглављу 23 преговора с ЕУ, а то су правосуђе и основна права грађана Европске уније.
Европска унија је одлучила да убудуће све преговоре о чланству почиње кључним поглављима правосуђа и основних права, као и владавине закона, што је већ учињено у покренутим преговорима с Црном Гором.
Томе се даје највећи значај и целокупни преговори о чланству не могу бити окончани, ако се ова два поглавља не заврше успешно.
Тим Европске комисије предводи шефица “Јединице за Србију” Мирјам Феран, а почетком децембра ће српска страна бити позвана да Европској комисији поднесе исцрпан извештај о томе у коликој мери је Србија спремна за преговоре о поглављу 23 о правосуђу и основним правима. На основу тога ће ЕК сачинити свеобухватну анализу за Савет министара ЕУ.
Уз усвајање “оквира за преговоре” који управо разматрају владе земаља ЕУ, и резултата “скрининга”, Савет министара и лидери ЕУ -Европски савет, требало би да дају коначно “зелено светло” за почетак преговора са Србијом најкасније у јануару идуће године.
Српска страна ће добити тумачења о правној тековини ЕУ кад је реч о делотворном правосудном систему, независности и непристрасности судства, борби против корупције и организованог криминала, реформама правосуђа у земљама ЕУ.
Кад су у питању основна права, стручњаци у ЕК ће указати на конвенције Савета Европе и других међународних тела, које су уграђене у законодавство ЕУ.
Такоје ће образложити одредбе темељног акта ЕУ, Уговора из Лисабона, и ставке које се тичу грађанских права и слобода, безбедности, као и, поред осталог, мањинских и културних права, сузбијања расизма и нетрпељивости према странцима.
То укључује и право да се гласа и буде кандидат на изборима за Европски парламент, право слободног кретања и боравка у свим земљама ЕУ, као и право да се гласа на општинским изборима тамо где грађанин неке чланице ЕУ има боравак.
Извор: Драган Благојевић, дописник агенције Бета, преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар