Први регионални форум социјалних иновација “Будућност социјалног предузетништва у региону” одржаће се 14. марта 2014. године, од 10.00 до 17.00, у Културном центру REX (Јеврејска 16) у Београду. Европска комисија је усвајањем Стразбуршке декларације у јануару ове године препознала социјално предузетништво као бизнис модел 21. века који одговара на финансијске, друштвене, културне и еколошке потребе заједнице. Маја Бобић, генерална секретарка Европског покрета у Србији који председава Коалицијом за развој социјалног предузетништва, представиће у оквиру Форума социјалних иновација овај стратешки документ, који показује спремност свих кључних актера у Европи да заједно и посвећено раде на подстицању развоја социјалног предузетништва.
На Форуму социјалних иновација биће лансирана и Београдска декларација о развоју социјалног предузетништва региона Западног Балкана и Турске која је базирана на принципима Стразбуршке декларације, а креирана је с циљем да се доносиоцима одлука у ЕУ, али и у земљама Западног Балкана и Турске, укаже на кораке које је неопходно предузети за развој социјалне економије као релеватног модела за социјално одржив развој читавог региона. У име представника цивилног сектора из Албаније, БиХ, Косова, Македоније, Црне Горе, Србије и Турске, Београдску декларацију ће на ФСИ-ју потписати Juliana Hoxha, директорка (Partners Albania), Џенан Шарић, менаџер пројеката (Mozaik Foundation – Mozaik Social Enterprise БиХ), Зоран Стојковски, директор (Center for Institutional Development – CIRa Македонија), Сефë Говори, финансијски менаџер (Forum for Civic Initiatives – FCI Косово), Анто Јанковић, менаџер програма филантропије (Fund for Active Citizenship – fAKT Црна Гора), Аyсегул Екмекци, асистент програма социјалних инвестиција (Third Sector Foundation Турска) и Маја Бобић, генерална секретарка Европског покрета у Србији, испред Коалиције за развој социјалног предузетништва. Званичном лансирању Београдске декларације претходио је процес прикупљања подршке у свим земљама региона, а иницијатива је већ наишла на подршку и одобравање више од 40 организација, као и релевантних ЕУ институција. Важност ове иницијативе препознала је канцеларија TACSO – Technical Assistance for Civil Society Organizations, која је омогућила окупљање водећих организација у области социјалног предузетништва у региону.
Потписници Београдске декларације учествоваће у првој ФСИ панел дискусији с циљем да одговоре на питања: како креирати повољну климу за развој социјалног предузетништва у региону, да ли је социјално предузетништво решење за социјалне и економске проблеме са којима се суочава регион Западног Балкана и Турске и шта је потребно урадити да би се створили бољи услови за развој социјалног предузетништва. Дискусију ће модерирати Жарко Шундерић, менаџер Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва.
Све о Стразбуршкој и Београдској декларацији чућете 14. марта на #SIFbelgrade.
Више информација потражите овде.
Оставите коментар