„Насиље нема оправдања – планирајте породицу без насиља“, аутора и редитеља Зијаха Соколовића, прокрстарила је разним градовима а јубиларно, 50. извођење, имала је у Београду 14. априла. Да се у неколико речи осврне на представу, познати глумац кратко, посебним тоном каже: „Она, између осталог, информише да постоји 120 облика насиља, од којих деца или доживљавају или употребљавају 80, 90! Језик бројки је неумољив!“
Када је реч о изражајним средствима, која у извесном смислу имају неуобичајену форму, Зијах Соколовић каже да се стицајем животних околности окренуо и ка таквом сценском језику:
– У време распада YU и ратова нашао сам се у неком новом, другачијем свету, у Аустрији. Дакле, на делу је била борба за егзистенцију али и за очување идентитета. Апсолутна, стопроцентна борба да останем у занимању.
Разговарамо накратко о томе да је данас једно од највећих постигнућа да се човек избори да радио оно што воли а да од тога може да живи.
– Није то лако, ал‘ није ни немогуће. Мислим да човек треба да се помакне с терена где су му сви кодекси и начини препознатљиви. Природно је да човек има страх од промене, али промена је императив живота. Она отвара нове видике. Ја сам, да тако кажемо, животно био натеран да нешто урадим. У супротном, могао сам само чекати да ме неко ангажује и да до краја живота играм на немачком. Одувек сам био, како се то каже, слободњак, а у датој ситуацији осетио сам и увидео које све још могућности изражавања у позоришту постоје; од кореографије и балета, преко акробатике и видеа па на даље – каже глумац.
Скрећући пажњу на питање (не)прихватања од гледалаца, Соколовић истиче:
– Не можете полазити од питања да л‘ ће се нешто допасти људима или не. Ако би основни, покретачки мотив био допадање публици онда више ниси ни глумац ни човек који настоји да се бави уметношћу, него једна проституисана личност коју свако за ове ил’ оне паре, кад хоће, може да нагузи и тражи од њега да буде и ово и оно. У тој својој фази рада, вели, увидео је да покрет и говор тела јесу вид комуникације који су на посебан начин блиски деци јер их и сама упражњавају.
– Позориште има и могућности и снаге да се бави озбиљним друштвеним питањима, кроз њега на најбољи начин можемо утицати на људе, посебно младе. Оно се, истина, претежно сматра забавом али не мора то бити, а често и није – каже Соколовић.
Представа „Насиље нема оправдања – планирајте породицу без насиља“, настала у оквиру пројекта „Театром против насиља“, проглашена је најбољим пројектом у Европској унији у превенцији криминалитета и насиља у породици на годишњем конгресу Мреже замаља ЕУ за превенцију криминалитета, а њен редитељ Зијах А. Соколовић постао је амбасадор UNDP-а за ненасиље и толеранцију.
Извор: Блиц
Оставите коментар