Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Представљена студија „Равноправност у пракси – Примена антидискриминационих закона у Србији”

Објављено 19.02.2019.

Predstavljanje studije „Ravnopravnost u praksi - Primena antidiskriminacionih zakona u Srbiji”Студија „Равноправност у пракси – Примена антидискриминационих закона у Србији” представљена је 12. фебруара 2019. године у Медија Центру у Београду, као један од резултата двогодишњег пројекта под називом „Унапређење законског оквира и политика за остваривање равноправности и мониторинг њихове примене у пракси”, који партнерске организације Praxis, Equal Rights Trust из Лондона и Санџачки одбор за заштиту људских права и слобода спроводе уз подршку Европске уније.

Студију је припремио Equal Rights Trust у сарадњи са две стручне консултанткиње, проф. др Невеном Петрушић и адв. Косаном Бекер.

Студија се бави питањем континуиране дискриминације у Србији и анализом постојећег правног и политичког оквира, односно проценом делотворности актуелног оквира у пракси. У недостатку сличне анализе, циљ ове свеобухватне студије је да послужи као кључна референтна тачка и база доказа свима који раде на сузбијању дискриминације и промовисању основних људских права и слобода. С друге стране, циљ студије је да сопственим ауторитетом утиче на владу и правосудни систем односно да служи као ефикасна алатка у заговарању за побољшање ефикасности андискриминационог оквира.

Студија је заснована на обимном истраживању које је спровођено 12 месеци, укључујући: теренска истраживања која су спровеле организације цивилног друштва у различитим регионима Србије; дискусије у фокус групама са жртвама дискриминације, представницима и представницама организација цивилног друштва и адвокатима које су организоване у Нишу, Београду, Новом Пазару, Панчеву и Врању; преко 55 интервјуа са кључним актерима, укључујући правнике/це, државне службенике/це и представнике/це организација приватног сектора. Поред тога, у студији је садржана анализа и процена усклађености антидискриминационог оквира  са међународним и регионалним обавезама Србије, као и и степен до ког је Србија обезбедила неопходне практичне мере које могу да осигурају ефикасно спровођење антидискриминационих прописа у пракси.

Налази садржани у студији отварају питања о ефикасности законодавства у пракси и указују да постоје области у којима законодавни оквир не обезбеђује најбоље међународне праксе, упркос неспорном напретку који је у протеклој деценији Србија остварила на плану побољшања услова и могућности за остваривање права на равноправност у погледу усвајања Закона о забрани дискриминације и успостављања независног тела за заштиту равноправности. Истраживање је показало да постоји широко распрострањен недостатак свести о постојању андискриминационог оквира како међу потенцијалним жртвама дискриминације тако и међу државним органима и институцијама, као и да појединци/ке нису у могућности или не желе да траже правну заштиту због трошкова поступка и неповерења у ефикасност и независност правосудног система.

Студија нуди препоруке које истовремено представљају приоритете на којима би требало радити у наредном периоду како би се унапредила ефикасност актуелног антидискриминационог правног и политичког оквира у пракси у Србији.

О стеченом искуству током истраживачког рада на изради студије, о садржају саме студије и о евентуалним очекивањима у вези са њеним утицајем на побољшање ефикасности заштите од дискриминације у Србији говориле су Joanna Whiteman из организације Equal Rights Trust и адв. Косана Бекер, док су преглед актуелних изазова са аспекта различитих осетљивих група дали представници/е цивилног сектора, истовремено чланови/це радне групе формиране у циљу стручне подршке изради студије: Дијана Малбаша (Аутономни женски центар), Осман Балић (Лига Рома), Милан Ђурић (Gayten-ЛГБТ),  Владимир Петронијевић (Група 484) и Лазар Стефановић (Иницијатива за права особа са менталним инвалидитетом).

Студија „Равноправност у пракси – Примена антидискриминационих закона у Србији” је доступна на српском  и енглеском  језику.

Извор: www.praxis.org.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]