Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Представљено истраживање „Социјална инклузија миграната: истраживање ставова према миграцијама и препоруке за смањење дискриминације”

Објављено 22.07.2020.

Socijalna inkluzija migranata - naslovna strana publikacijeУ уторак, 23. јуна 2020. године, у Медија центру представљени су резултати истраживања под називом „Социјална инклузија миграната: истраживање ставова према миграцијама и препоруке за смањење дискриминације”. Истраживање је спровео Црвени крст Србије у партнерству са PIN (Psychosocial Innovation Network), а уз финансијску подршку Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца и Норвешког Црвеног крста.

На конференцији су говорили генерални секретар Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић, Даврон Мукхамадиев (Међународна федерација друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца – IFRC), Јована Бјекић, доктор психолошких наука (Универзитет у Београду, Psychosocial Innovation Network – PIN), и Наташа Тодоровић, дипломирани психолог (Црвени крст Србије).

Генерални секретар Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић истакао је да је Црвени крст Србије у оквиру своје мисије у служби хуманости и током година постојања ми пружамо подршку и помоћ посебно угроженим категоријама становништва, као и свим онима људима који се налазе у ризику од сиромаштва, који се налазе далеко од своје куће и од своје породице, који живе у неизвесности. Сведоци смо да су неки од тих људи бежећи од конфликта и рата остали и без крова над главом, без својих најмилијих. „Овом конференцијом ми смо уједно желели да обележимо Светски дан избеглица 20. јун и тиме дамо свој допринос унапређењу положаја миграната у Србији, као и да подсетимо да је Црвени крст Србије увек био пример хуманости у збрињавању избеглица поштујући конвенције и међународне законе и стандарде од свог оснивања 1876. године, па све до данас.”

Представник Међународне федерације Друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца др Даврон Мукхамадиев истакао је значај рада Црвеног крста Србије на овом пољу.

Јована Бјекић из Psychosocial Innovation Network представила је резултате истраживања у коме је учествовало 304 испитаника из шест општина у Србији. Укупно 61% испитаника који су учествовали у истраживању сматра да људи треба да имају право да избегну у друге земље, укључујући и Србију, како би побегли од рата и прогона, а 53% испитаних сматра да људи треба да имају право да се преселе у другу земљу, укључујући Србију, из економских разлога – тј. како би себи обезбедили бољи живот.

Четвртина испитаника сматра да мигрантима треба омогућити да остану у Србији, уколико то желе, али да у томе не треба да им се пружа помоћ, док се петина испитаника залаже за политику затворених граница, односно да треба обезбедити границе те онемогућити мигранте да улазе у Србију.

Наташа Тодоровић, стручна сарадница у Црвеном крсту Србије, представила је препоруке које се односе на унапређење социјалне укључености избеглица и миграната и начине како кроз глобалну мрежу Црвени крст може да помогне у заговарању и смањењу дискриминације. У сваком случају потребно је у свакој држави на мигрантској рути интензивно радити на информисању грађана о Конвенцијама Уједињених нација које гарантују поштовање људских права и обавезе које су државе преузеле о поступању према мигрантима. Потребно је такође повећати информисаност и знање грађана о томе шта је дискриминација, на које начине се она испољава, како је препознати и које мере држава предузима како би се дискриминација смањила. Уједно треба радити на едукацији и миграната и домаћег становништва на тему културне медијације и интеркултуралног разумевања.

Кликните да преузмете извештај „Социјална инклузија миграната: истраживање ставова према миграцијама и препоруке за смањење дискриминације” (.pdf).

Извор: www.redcross.org.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]