Услед ширења епидемије заразне болести COVID-19, Влада Републике Србије је 15. марта 2020. године прогласила ванредно стање, уз примену неопходних мера за очување здравља и живота људи. Ванредне мере су садржане у Одлуци о проглашењу болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV (заразном болешћу), као и пратећим изменама и допунама.
Формиран је национални кризни штаб са циљем да се умање негативне последице по привреду и грађане, уз концентрацију на очување радних места и помоћ у одржању ликвидности током трајања ванредних околности.
Влада Републике Србије донела је Програм економских мера подршке привреди (у даљем тексту: Програм), који је формиран на основу међународног искуства (усвојених мера у развијеним економијама и земљама у окружењу), препорука Међународног монетарног фонда и Европске комисије, као и предложених мера домаћих пословних асоцијација.
Правни оквир за спровођење Програма економских мера представља Уредба о фискалним погодностима и директним давањима привредним субјектима у приватном сектору и новчаној помоћи грађанима ради ублажавања економских последица насталих услед пандемије COVID-19 (у даљем тексту: Уредба).
Уредбом се уређују фискалне погодности и директна давања из буџета Републике Србије привредним субјектима у приватном сектору (у даљем тексту: мере) ради ублажавања економских последица због ширења вируса COVID-19.
Програм подразумева ефикасну примену фискалних мера без сувишних процедура, како би помоћ правовремено стигла онима којима је најпотребнија. Такође, мере су привременог карактера, како у погледу директних плаћања, тако и одлагања, односно умањења одређених пореских обавеза.
Извор: Министарство финансија
Оставите коментар