Тринаесточлана делегација састављана од представника организација које оснивају Мрежу против сиромаштва – Србија, боравила је од 12-15. децембра у Бриселу, у оквиру редовних активности на пројекту “Умрежавањем против сиромаштва” који спроводи СеЦонС Група за развојну иницијативу.
Делегација је отпочела дводневну посету састанком са представницима Европска мрежа за борбу против сиромаштва – ЕАПН, директором Финтаном Фарелом и сарадницом за развој, Тањом Басараб. ЕАПН је као партнер СеЦонС Групи за развојну иницијативу на пројекту “Умрежавањем против сиромаштва” на састанку представио начин рада ове организације, финансирање, процедуре комуникација, као и највеће изазове са којима се ЕАПН сусреће у свом раду. Посебна тема била је могућност да Мрежа против сиромаштва – Србија већ почетком наредне године уђе у процедуру пријема у евопску межу што би отворило бројне могућности за боље праћење активности и унапређење рада новоосноване Мреже у Србији.
У Генералном директорату за запошљавање, социјална питања и једнаке могућности представнике делегације из Србије примио је Валтер Волф, сарадник за политике у Генералном директорату за запошљавање, социјална питања и једнаке могућности. Након уводног представљања на тему шта ЕУ ради за државе чланице, као и за будуће кандидате, највише разговора било је на тему функционисања постојећих мрежа за борбу против сиромаштва и специфичности њиховог функционисања. Господин Волф нагласио је да свака мрежа функционише на начин који је најефикаснији у одређеној држави, као и да се сарадња директората чији је он представник највише одвија преко агенција за заступање и организација које су пружаоци услуга у областима за које је задужен директорат. Валтер Волф најавио је и априлску конференцију о ЕУ Стратегији 2020. која ће бити одржана у Београду и која је отворена за све заинтересоване.
У Генералном директорату за проширење, представници одељења за Србију и “Пеопле то Пеопле” одељења кратко су представили начин функционисања ових одељења и разговарали са учесницима студијске посете о начинима подршке које одељења могу да пруже заинтересованим организацијама.
Занимљива искуства и конкретне примере функционисања једне од националних мрежа учесницима студијске посете презентовали су представници Белгијске мрежа против сиромаштва. Највише интересовања и питања изазвале су активности које се тичу волонтирања као и ангажовања људи са директним искуством сиромаштва на унапређењу активности белгијске Мреже.
Неке од организација из Србије искористиле су боравак у Бриселу за посебне састанке са организацијама које раде са сличним циљним групама, као што је Евопски форум за особе са инвалидитетом и друге.
У студијској посети учествовали су представници организација Амитy, Аутономног женског центра, Грађанских иницијатива, Групе 484, Ромског информативног центра, Сунце, Едукационог центра, ИДЦ – иницијативе за развој и сарадњу, Центра за самостални живот особа са инвалидитетом – Србија, Друштва за заштиту и унапређење менталног здравља деце и омладине, СеЦонС и Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва (СИПРУ).
Оставите коментар