Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Пројекти од 70 милиона евра за превенцију катастрофа

Објављено 19.05.2015.

poplavaДиректор владине Канцеларије за обнову и помоћ поплављеним подручјима Марко Благојевић изјавио је 18. маја да ће ове године почети реализација пројеката намењених унапређењу превенције елементарних катастрофа чија је вредност око 70 милиона евра. Пројекти се односе на формирање водно-информационих система, система за предвиђање плављења, за рано упозоравање, али и изградњу објеката за заштиту од плављења, а биће реализовани у више локалних самоуправа. Благојевић је рекао и да се ускоро очекује нови закон о управљању ризицима којим се предвиђа да Канцеларија за обнову и помоћ поплављеним подручјима “добије свог наследника”.

Благојевић је казао да је 50 милиона евра за унапређење превенције обезбеђено кроз донације (од чега 40 милиона из европских фондова), а да је 20 милиона кредит који је узет код Светске банке.

“У питању су пројекти са којих је после више од деценије скинута прашина и који су стајали у фиокама локалних самуправа и институција јер нису обезбеђена средства. Сада их имамо”, рекао је Благојевић новинарима у Београду после међународног скупа стручњака за смањење ризика од катастрофа.

Благојевић је прецизирао да се пројектима предвиђа доношење планова ризика, формирање водно-информационих система, система за предвиђање плављења, система за рано упозоравање, али и изградња нових објеката за заштитуту од плављења.

Према његовим речима, нови пројекти ће бити реализовани у Параћину, Свилајнцу, Шабцу, Боготићу, Алексинцу, Бачкој Паланци, Рашкој, Новом Пазару, Неготину.

Додао је да ће се очистити 60 километара канала у Обреновцу, 36 километара тренежних канала у Сурчину и на Новом Београду, као и да је планирана куповина мобилне опреме за заштиту од плављења.

Благојевић је казао да ће се радити анализа која је неопходна за студију заштите од плављења Колубаре, али и катастар клизишта.

“Катастар је неопходан како би се добила слика високе резолуције ризика који од клизишта предстоје, јер је процена да се трећина територије у земљи налази под клизиштима”, рекао је он.

Директор владине канцеларије је казао је да је 2014. урађено много и “да смо ми сада спремнији за нове природне непогоде, али да то није довољно”.

“Није довољно урађено да се унареди заштита од поплава у Србији и због тога сам незадовољан, али то ће се сад променити, 2015. је година превенције, 2014. је била година обнове. Грешке више не смемо да правимо”, рекао је Благојевић.

Додао је да се ускоро очекује доношење новог закона чији је радни назив закон о управљању ризицима и који предвиђа да Канцеларија за обнову и помоћ поплављеним подручјима “добије свог наследника”.

Благојевић је нагласио да је зато међународни скуп у Београду који је окупио експерте из 20 држава Европе, Азије и УН веома значајан, јер ће они својим практичним знањем допринети у формирању новог закона и одрживог система управљања ризицима од природних катастрофа.

Стална координаторка Уједињених нација и стална представница Програма Уједињених нација за развој (UNDP) у Србији Ирена Војачкова-Солорано нагласила је да се веики број пројеката односи на локалне самуправе и да их је зато неопходно повезати и ојачати. “Важно је да будемо спремни да одговоримо на ризике и спречимо их”, нагласила је она.

Боравак око 40 искусних стручњака из ове области у Србији обухватиће поред Београда и посете општинама, где ће и представници локалних самоправа имати прилике да са гостима из иностранства размене искуства у раду на смањењу ризика од природних катастрофа.

Извор: Бета, преузето са www.euractiv.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]