У Богатићу је 28. марта 2019. године у Свечаној сали општине Богатић званично обележен почетак реализације пројекта „Социјално предузетништво као средство за борбу против социјалне искључености и сиромаштва”. Том приликом је потписан партнерски споразум. Пројекат реализује Caritas Шабац у сарадњи са општином Богатић и конзорцијумом социјалних кооператива C.O.S.M. (Consorzio Operativo Salute Mentale) из Италије.
Циљ пројекта је повећање могућности за запошљавање особа из друштвено угрожених група, подстицај сектору социјалне економије и допринос економији и подизању свести о социјалним проблемима на опшем нивоу. Пројекат траје 24 месеца. Укупна вредност пројекта је 205.555,24 евра.
Директор Caritas-а Шабац Мирољуб Николић је рекао да је уверен да ће се кроз пројекат представити добар модел социјалног предузетништва, као и савремен начин рада са особама с менталним сметњама који омогућава њихово запошљавање. „Реализацијом пројектних активности сагледаћемо искуства из Италије и упоредити их са могућностима у Србији што ће бити основ за предлог и препоруку новог законског решења са једне стране, а са друге стране користићемо искуство социјалних кооператива из Италије у радном укључивању особа са менталним сметњама. Италијански модел заштите менталног здравља у заједници је најбољи и користи се као пример у читавом свету. Италија је прва земља која је спровела процес деинституционализације и наша је жеља да применимо њихов модел”, рекао је он.
Након церемоније званичног почетка реализације пројекта и потписивања партнерског споразума одржан је округли сто.
Теме округлог стола су биле:
- Допринос који социјална предузећа дају локалној заједници и
- Анализа и дефиниција модела који може да унапреди дијалог између непрофитних и профитних предузећа ради систематичнијег радног укључивања особа с менталним сметњама.
Говорници/е на округлом столу су били:
- Мирољуб Николић, Caritas Шабац;
- Дина Ракин, Европски покрет у Србији;
- Daniele Bombardi, Caritas Italiana;
- Michela Vogrig, C.O.S.M.;
- Pietro Boriotti, C.O.S.M.
Осим говорника/ца и представника/ца партнера учествовали су представници/е Кабинета премијерке Републике Србије, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Коалиције за развој солидарне економије, социјалних предузећа, образовних институција, представници/е компанија и особе с менталним сметњама, који су крајњи корисници/е пројекта.
Ова активност је део пројекта „Подршка Европске уније активном укључивању младих”, вредног 4,7 милиона евра, који финансира ЕУ (IPA 2014), а кофинансира Влада Републике Србије. Пројектом управља Министарство финансија – Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније, док су институционални корисници пројекта Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарство омладине и спорта.
Пројекат има за циљ да обезбеди већу друштвену укљученост младих у Србији повећањем запослености, омладинских активности, радног искуства и предузетничке праксе. Европска унија и Влада Републике Србије су бесповратно доделили 24 гранта који ће се реализовати у више од 35 градова и општина у Србији до краја 2021. Пројекти, које спроводе републичке и покрајинске институције социјалне заштите, општине и градови, центри за социјални рад, удружења грађана, фондације и образовне установе, повећаће обим и квалитет услуга на локалном нивоу у образовању и запошљавању, иновативној пракси и моделима активног укључивања и на тај начин ојачати друштвену укљученост младих. Утицај и конкретни резултати пројекта се очекују на свим нивоима, а посебно у вези са повећаним капацитетима релевантних институција у области иновативног развоја и управљања мерама активног укључивања младих, развоја политике у складу са најбољом праксом ЕУ, као и ефикасније употребе финансијске помоћи Европске уније.
Више о пројекту можете сазнати на www.ukljucivanjemladih.rs
Извор: www.caritas-sabac.rs
Оставите коментар