Шпански фудбалски клуб Реал Сосиједад љуске од семенки сунцокрета које навијачи и навијачице грицкају за време утакмице прикупљаће и слати у производњу компоста који ће локалне фарме користити као органско ђубриво.
Свако ко је пратио неку утакмицу у Шпанији зна да гледање најпопуларнијег спорта на свету и грицкање семенки не иду једно без другог. Али, после меча, стадион је покривен отпадом, што је случај и на Ануети, где као домаћин игра познати Реал Сосиједад.
Клуб из Сан Себастијана одлучио је да томе стане на крај.
Заједно са једном компанијом за пејзажну архитектуру и фондацијом Куткса Екогунеа (Kutxa) која подржава одрживи развој, фудбалски клуб је покренуо акцију “Од Ануете до башта Гипускоа” (Anoetatik Gipuzkoako Baratzetar).
Циљ пројекта је управљање отпадом са стадиона и коришћење тона љуски од сунцокретових семенки које се произведу сваке године.
„На спортским приредбама постоји нека врста игнорисања производње отпада. Има много тога да се уради. Посебно када је реч о семенкама сунцокрета…”, рекла је задужена за одговорну потрошњу у фондацији Екогунеа Амаја Отасо (Amaia Otazo).
Једноставна реализација
Идеја је једноставна – пре сваког меча група волонтера/ки навијачима/цама ће поделити биоразградиве кутије за љуске од семенки и упознати их са иницијативом.
Од навијача/ица ће тражити да те кутије баце у неку од десетак корпи намењених искључиво за ту врсту отпада.
„Најтежи део је натерати навијаче да скупљају љуске”, рекла је Отасо.
Прикупљене љуске семенки сунцокрета биће одвезене на Екогунеину фарму. Ту ће их помешати са свежим компостом и, после годину дана, љуске ће се претворити у органско ђубриво за повртњаке.
„У будућности не желимо да представимо само пројекат, већ и да покажемо парадајз и салату произведену захваљујући љускама семенки сунцокрета прикупљеним на Ануети”, истакао је за EURACTIV председник Фондације Реал Сосиједад Адони Ираола.
Постављање корпи за љуске од семенки позитивно ће деловати и тако што ће допринети раздвајању других врста отпада на стадиону, па ће рециклажа бити лакша.
„Циљ је двоструки”, објаснио је Ираола. С једне стране, „ако радимо селекцију прикупљеног, дајемо вредност нечему што је нема”. С друге стране, циљ клуба је да „почне да гради нову културу међу навијачима који долазе на утакмице”.
„Ми на стадиону заостајемо за друштвом и недовољно подстичемо културу рециклирања и бриге о животној средини”, рекао је Ираола и додао: „Тражимо од њих, наших навијача, да преузму одговорност за животну средину.”
Пројекат заједнице
Пројекат је резултат заједничког рада више организација у баскијском региону Гипускоа. „Трудућемо се да укључимо заједницу”, истакао је Ираола.
Компанија за пејзажну архитектуру Еспасиос Интермедиос (Espacios), коју иначе воде две жене, дала је идеју за пројекат и помаже у спровођењу. Та фирма управља својим отпадом и снабдева бројне локалне повртњаке.
Поред тога, за односе са навијачима/цама биће задужени волонтери и волонтерке који су чланови/ице Астеги (Aztegi), организације која ради са људима са интелектуалним потешкоћама у области Гипускоа.
Волонтери/ке не само да ће обезбедити кутије за отпад од семенки, већ ће радити и на подизању свести о потреби рециклирања.
„Сами то не бисмо могли да урадимо”, казао је Ираола.
Извор: EURACTIV.com, преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар