Аутономни женски центар из Београда, SOS Женски центар Нови Сад и Удружење жена Пешчаник из Крушевца су у периоду од јула до октобра 2020. године омогућили да 429 жена из целе Србије добије 867 бесплатних правних савета у сфери породичних односа, заштите од свих облика насиља и социјалних права, као и да за 106 жена које имају 125 малолетне деце буду написана 143 поднеска. Подаци овог пројекта показују да су три женске организације цивилног друштва просечно месечно пружиле 217 бесплатних правних савета за 107 жена и написале 36 поднесака за 26 жена.
Такође је омогућено да 22 жене које су вишеструко маргинализоване и дискриминисане, и које имају 27 малолетне деце, буду бесплатно заступане на 50 рочишта пред судовима и тужилаштвима у Београду, Новом Саду, Зрењанину и Крушевцу, као и да 15 жена које имају 14 малолетне деце поднесу 23 захтева за остваривање права на новчану социјалну помоћ, накнаду Града Београда за помоћ жртвама насиља или дечији додатак.
Бесплатна правна подршка и помоћ је омогућена женама и њиховој малолетној деци који се током пандемије вирусом Covid-19 суочавају са још већим осиромашењем условљеним губитком формалног и неформалног запослења и недавањем издржавања за малолетну децу, као и женама које су преживеле или и даље преживљавају насиље у породици, међу којима је велики број оних које су први пут потражиле бесплатну правну помоћ током ванредног стања и забране кретања.
Од 106 жена којима су писани поднесци, 56 су самохране мајке, 40 је са минималним приходима, 30 жена је незапослено, 12 имају хронично физичко или психичко обољење или су неспособне за рад, осам остварује право на социјалну помоћ или дечији додатак, шест жена је са инвалидитетом, шест су Ромкиње, три странкиње и једна жена из категорије интерно расељених особа. Од 125 малолетне деце чијим мајкама је пружена бесплатна правна помоћ, четворо деце је са инвалидитетом.
Пројекат „Бесплатна правна помоћ за жене и децу у потреби“ је спроведен у оквиру програма „Подршка мигрантима и локалним заједницама у Црној Гори, Северној Македонији и Србији“, који финансира Амбасада Краљевине Норвешке у Београду. Програм спроводи Група 484.
Више информација на rc.gradjanske.org
Оставите коментар