Координационо тело за родну равноправност Владе Републике Србије, као национални партнер Европског института за родну равноправност (EIGE), учествовало је на регионалној радионици „Родно осетљива комуникација“, коју је EIGE организовао 15. и 16. септембра.
Поменута радионица одржана је у циљу промоције речника и лексикона појмова из ове области на језицима земаља кандидата за чланство у Европској унији и потенцијалних кандидата.
Тематски догађај о родно сензитивној комуникацији окупио је више од 60 учесника из Србије, Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Северне Македоније и Турске.
Саветница председнице Координационог тела за родну равноправност Гордана Гавриловић рекла је да су на дводневној радионици учесници имали прилику да науче како да користе родно осетљив и инклузивни језик у свом раду, у националним документима, као и у јавном дискурсу.
Имајући у виду да нови Закон о родној равноправности предвиђа увођење родно сензитивног језика, дводневни скуп на којем су учествовали представници бројних институција био је веома користан и помоћи ће нам у даљем раду и примени одредаба закона, навела је она.
Европски институт за родну равноправност (EIGE) превео је речник и лексикон појмова родне равноправности на четири језика земаља кандидата за чланство у ЕУ и потенцијалних кандидата.
Више од 400 термина и њихових дефиниција сада је доступно на српском, албанском, босанском и македонском језику. Речник на српском језику доступан је на ћирилици и латиници. Директан приступ речнику и лексикону на српском могућ је овде.
Од „економије неге“ до „вертикалне сегрегације“, EIGE-ов Речник и лексикон је специјализовано терминолошко оруђе које гради заједничко разумевање родне равноправности ради побољшања родно осетљиве комуникације у ЕУ и шире.
Од 2013. EIGE ради са седам земаља кандидата за чланство у ЕУ и потенцијалним кандидатима на Западном Балкану и у Турској на изградњи својих капацитета у области родне равноправности у оквиру Инструмента за претприступну помоћ (IPA) Европске комисије.
Више о сарадњи EIGE-а са земљама кандидатима за чланство у ЕУ и потенцијалним кандидатима можете сазнати овде.
Извор: www.srbija.gov.rs
Оставите коментар