Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Савремени Fairtrade систем

Објављено 10.10.2012.

fairtrade_markПише: Филип Брковић, MPhil Cantab (Блог о социјалном укључивању)

Свет је 6. августа 2012. године поново имао прилику да буде сведок још једног подвига агенције NASA, слетања на Марс сонде Кјуриосити. Две недеље након успешног почетка мисије, надахнута овим успехом, NASA је објавила планове за следећи лет на Марс за 2016. годину. „Свемирска летелица Инсајт представљаће статични лендер који ће носити инструменте за испитивање унутрашњости Марса“, изјавили су стручњаци агенције. Према томе, не само што Кјуриосити није прва земаљска летелица која је слетела на Марс, већ свакако неће бити ни последња, те делује да људска знатижеља, проницљивост и напредак немају (бар космичких) граница.

У исто време, на планети Земљи, скоро две милијарде људи живи испод линије сиромаштва утврђене Програмом за развој Уједињених нација. Они су гладни, немају приступа пијаћој води, склоништу и основној здравственој нези, неписмени су, незапослени, без личне сигурности, често у потпуности без могућности да промене међународна правила која угрожавају њихове интересе, без основних демократских права и слобода. Изгледа да је искорењивање глобалног сиромаштва изазовнији задатак за нашу цивилизацију од слања свемирских летелица на Марс. Према томе, не изненађује чињеница да се данас мноштво развојних идеја, програма и кампања бави овим питањем.

Једна од њих, која је ухватила значајног маха током последње две деценије, јесте Fair Trade концепт који представља трговинско партнерство, првенствено између маргинализованих произвођача и радника из најсиромашнијих региона Африке, Азије и Јужне Америке и потрошача из земаља Европе, Северне Америке, Источне Азије и Аустралије, засновано на дијалогу, транспарентности и поштовању, којим се тежи остваривању веће равноправности у међународној трговини. Најзначајнији део данашњег Fair Trade концепта је Fairtrade систем, водећи Fair Trade покрет у пољопривреди и прехрамбеном сектору, и највећи систем за етичку сертификацију заснован на ISO 65 стандарду, који се лако препознаје по заштитном знаку FAIRTRADE, који је у власништву Fairtrade Labelling Organizations International (FLO). У сржи постојећег Fairtrade система лежи пет основних социјалних, економских, радних и еколошких принципа и две главне монетарне предности, Fairtrade минимална цена и Fairtrade премија, који су гарантовани строгим системом правила, прописа и стандарда FLO-а.

Што се тиче пет кључних принципа, прво, Fairtrade систем тежи остварењу реформе глобалног економског система, кроз пружање финансијске, техничке и организационе подршке маргинализованим произвођачима, подизањем свести како у развијеним, тако и у земљама у развоју,  и кампањама које се залажу за промене у погледу правила и пракси конвенционалне међународне трговине. Друго, заступа другачији начин пословања, инсистирајући на транспарентности и одговорности, третирајући произвођаче и потрошаче са поштовањем и пружајући потпуне информације. Треће, подржава боље услове трговине плаћајући правичну накнаду, омогућавајући приступ финансирању пре жетве/производње, подржавајући дугорочнија улагања и вишегодишњу пословну сарадњу како би се избегла непотребна и неповољна задуживања произвођача. Осим тога, Fairtrade систем осигурава права произвођача и радника обезбеђујући друштвено одговорна, безбедна и здрава радна места у складу са националним законима и конвенцијама Међународне организације рада (МОР). Напокон, промовише одрживи развој јачањем малих произвођача и подстицањем бољих еколошких пракси.

(…)

Текст “Савремени Fairtrade систем” Филипа Брковића у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]