Учитељ разредне наставе Топлица Петровић из Основне школе „Љупче Николић” из Алексинца прошле године добио је Светосавску награду за сајт који је покренуо 2010. Највеће признање у просвети, како каже, дело су заслуга самих ђака али и колектива школе који је препознао значај нових технологија у рад са основцима нижих разреда.
Једна мама је спремила торту у облику компјутера, а 31 ђак трећег два Основне школе „Љупче Николић” из Алексинца спремало је поклоне и углас запевало рођенданску песму – сајту!
Од када је пре две године њихов учитељ Топлица Петровић покренуо сајт, малишани са поносом и великом посвећеношћу негују јединствени електронски профил. Зато су се потрудили да 15. марта организују прославу другог рођендана.
За сајт богат садржајем, свакодневно ажуриран, са садржајима попут „Нашег фејсбука”, вестима , подацима о наградама, електронским дневником, али и игрицама, задацима који прате градиво, учитељ је награђен прошле године Светосавском наградом, најзначајнијим признањем у Србији у области просвете.
– Првобитна идеја је била да покренем електронски дневник. Желео сам да понудим родитељима могућност да сазнају оцене или неопходне информације на пример о екскурзији, које уџбенике да дете понесе… Онда је међутим, све почело да расте, да се развија. Ђаци су, наравно, активно укључени од почетка. На пример, када смо разговарали о сајту, тражили су споменар. Признајем да ми то није пало на памет – искрен је учитељ Топлица.
А на сајту нема шта нема. Иако је рађен на основи WordPress-a, свакодневно се ажурира.
Учитељ је у почетку много „мозгао” како да постави неки садржај. Сада дневно утроши један сат. Наравно, сајт су почели да посећују и они који нису из Алексинца. Сам учитељ Топлица поносан је на то како су назвали социјалну мрежу – „Наш фејсбук”. Специфична је по томе што ђак може да се логује, али само именом и презименом, без давања личних података. Ово је препознато као идеално у ширем аспекту безбедности деце на Интернету.
Сврсисходност је доказана у фебруару, у време ванредног стања због снега. Учитељ је ђацима задавао задатке онлајн, па ученици трећег два готово да нису осетили ванредни распуст.
А на питање шта највише воли већина њих, међу осталима плавоока председница разреда Јована каже да обожавају задатке, игрице, квизове из математике. Доказ успешности је податак да су на општинском такмичењу из овог предмета, у њиховој старосној групи, у конкуренцији од 100 ђака, међу првих десет чак деветоро ђака учитеља Топлице.
Јована је председником заједнице изгласана управо електронски.
– За славље рођендана нико није знао, ни учитељ, каже уз осмех директорка Лела Стевановић.
Ђаци су невероватно поносни. А читавој школи, у којој је 980 ученика и 85 запослених, посебно је импоновало када је на недавном саветовању просветних радника Србије једна презентација представника Министарства просвете почела управо примером сајта нашег учитеља, каже директорка.
За две године забележена је посета већа од 311.000. Линкови долазе из свих делова света, од Јапана, до других градова Србије.
Захваљујући саветима учитеља Топлице, једна колегиница Љиља из Крагујевца је покренула сајт. За савет је питало и Друштво учитеља Краљева.
Како додаје Драган Стевановић, педагог школе, сајт се показао и као везивно ткиво малишанима: – Одељење се посебно издваја по заједништву.
Сами ђаци додају у глас да, захваљујући сајту, знају боље компјутер од својих старијих браћа или сестара.
На форуму су активни и родитељи. Једна њихова електронска преписка на Форуму резултирала је двема хуманитарним акцијама.
Како додаје директорка Стевановић, сарадња са локалном управом је одлична. Општина је, на пример, обезбедила бесплатан превоз када су ђаци и учитељ долазили у Београд на пријем код председника Републике.
По окончању четворогодишњег дружења, сајт ће бити „закључан”. – Нека остане сведочанство генерације, каже учитељ и најављује да ће прваци у школској 2013 / 2014. добити други.
Оставите коментар