Универзални основни доходак (Universal basic income – UBI) у последње време представља једну од тема у областима развоја и политика социјалне заштите о којима се воде најжешће расправе. Међутим, које су карактеристике UBI? Шта би требало да постигне? Како знамо оно што нам јесте познато, а шта не знамо о његовом учинку? Шта је потребно да би се остварио у пракси?
Ослањајући се на глобалне податке, литературу и истраживачке резултате, недавно објављено издање Светске банке „Разматрање универзалног основног дохотка: водич за сналажење са концептима, подацима и праксама“ нуди оквир у којем се осветљавају питања и компромиси у вези са UBI, са циљем да се обезбеде информације за одлучивање у погледу његове применљивости и изводљивости у различитим контекстима.
Конкретно, ова публикација испитује начине на који се UBI разликује од других програма социјалне помоћи или их допуњује, у погледу циљева, покривености, обухвата, адекватности, подстицаја, утицаја на сиромаштво и неједнакост, финансирања, политичке економије и спровођења. Студија такође даје осврт на ранија и текућа искуства различитих земаља, анализира пун распон постојећих предлога политика, представља оригиналне резултате подстицаја у виду микро-пореских олакшица и отвара низ питања у вези са анализом и праксом у области UBI.
Извор: csp.org.rs
Оставите коментар