Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Светски дан детета: Деца преузела Скупштину Републике Србије

Објављено 22.11.2017.

Svetski dan deteta: Deca preuzela Skupštinu Republike SrbijeОбележавање Светског дана детета омогућило је да се 20. новембра јасно чује глас деце у Скупштини Републике Србије. Деца су народним посланицима, представницима Владе Републике Србије, министру рада, запошљавања, борачких и социјалних питања Зорану Ђорђевићу, министарки без портфеља Славици Ђукић Дејановић, директору UNICEF-а у Србији Michel Saint-Lot-у, Савету за права детета, директору полиције Владимиру Ребићу, канцеларији Заштитника грађана, канцеларији Поверенице за равноправност, Мрежи организација за децу Србије и другим телима и институцијама исказала своје мишљење о томе како виде проблем насиља и дала предлоге како оно може да се спречи.

Наведене институције су задужене да свако дете у Србији буде сигурно, безбедно и заштићено од насиља, а закључци изнети овом приликом су резултат партиципативног процеса у ком су учестовала управо деца, укључујући посебно рањиву децу.

Министарка Ђукић Дејановић изјавила је да сви треба да се потрудимо да приметимо, а затим и пријавимо насиље, које се дешава свуда око нас, док је министар Ђорђевић у разговору са децом апеловао на све да се насиље мора прекинути одмах.

Директор UNICEF-а у Србији Michel Saint-Lot је изјавио да ће UNICEF заједно са свим надлежним институцијама наставити још снажније да се бори против вршњачког насиља.

Закључци, између осталог, показују да:

  • деца чланове своје породице, углавном родитеље, препознају као најважније актере у превенцији и заштити од насиља,
  • иако су деца препознала чланове полиције као битне актере у превенцији и заштити од насиља, 53,3% деце испитаника навело је да не би звало полицију у случају да види ситуацију насиља на улици,
  • више од 50% деце обраћа се за помоћ некоме када се насиље врши над њима, док је 36,7% деце навело да проблем решава сам/сама.

Препоруке деце за спречавање насиља:

  • организовати више радионица и обука за децу, родитеље и наставнике, да би се што ефикасније спречило насиље. Ако се оно ипак деси, брзо препознати, реаговати, и заштитити децу од насиља,
  • оснажити децу да препознају и пријављују насиље (родитељима, полицији, наставницима, запосленим у школама, и другим особама од поверења),
  • важно је да полиција, запослени у школама, родитељи и други одрасли исправно и брзо реагују када се деси насиље или када неко од деце пријави насиље,
  • некоришћење мобилних телефона у школама, реаговање приликом интернет насиља, и вођење рачуна о садржају који се поставља на друштвене мреже су предлози деце за спречавање дигиталног насиља.

Ову иницијативу је спровела организација Пријатељи деце Србије, а као део процеса развоја националног стратешког оквира за превенцију и заштиту деце од насиља. UNICEF и Пријатељи деце Србије заједнички раде на томе да се деци омогући да артикулишу свој глас и пренесу га у процесу развоја националног стратешког оквира за превенцију и заштиту деце од насиља који је покренуло Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Иницијатива је саставни део пројекта „Заштита деце од насиља и промоција социјалне инклузије деце са сметњама у развоју у земљама Западног Балкана и Турској“, који финансира Европска унија, и који се спроводи у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарством здравља, Министарством просвете, науке и технолошког развоја и UNICEF-ом.

Извор: www.unicef.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]