Светски дан становништва је обележен 11. јула, а његова овогодишња тема је “Инвестирање у тинејџерке”. У саопштењу UN Women наводи се да је потребна акција како би се одговорило на изазове са којима се суочавају девојке тинејџерског узраста широм света.
Од 700 милиона жена које су ступиле у брак пре пунолетства, више од једне трећине се удало пре навршене петнаесте године. Девојке које младе ступају у брак морају да се одрекну своје адолесценције и да преузму на себе породичне обавезе. Оне често нису у прилици да се изборе за безбедне сексуалне праксе и зато су у ризику од ране трудноће и добијања сексуално преносивих болести, укључујући HIV. Осим тога, многе од њих раном удајом губе право на образовање и једнаке могућности, због чега остају заробљене у зачараном кругу сиромаштва.
Прошле године су светски лидери усвојили нове Циљеве за одрживи развој, са намером да се окончају сиромаштво и неједнакости и заштити животна средина. Агенда одрживог развоја до 2030. године представља стварну прилику да се постигне трајни напредак у погледу женских права и родне равноправности. Циљ 5, који се тиче постизања родне равноправности и оснаживања свих жена и девојака, садржи и циљ окончања свих облика насиља над женама, у шта спадају рани и присилни бракови. Да би се визија ових циљева остварила неопходно је да се започне са инвестирањем у девојке. Ово би морао да буде главни приоритет како би се постигао глобални циљ: родно равноправан свет до 2030.
Извор: Мрежа за Европски женски лоби
Оставите коментар