Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

ПРОДУЖЕН РОК: Сликом до промене – конкурс за фотографије и илустрације које доприносе етичном извештавању о насиљу према женама (рок: 14.5.2021)

Објављено 20.04.2021.

Slikom do promeneВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ: Рок за подношење пријава је продужен до 14.5.2021. у 23:59.

Група „Новинарке против насиља према женама“, Повереник за заштиту равноправности и Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у Србији отворили су конкурс за фотографије и илустрације које ће допринети етичном медијском извештавању о проблему насиља према женама.

Циљ конкурса је формирање базе фотографија и илустрација које на одговоран, етичан и нестереотипан начин приказују проблем насиља према женама, његове облике, реакцију околине и надлежних институција на насиље, подсећају на кажњивост насиља и усмерене су ка солидарности са особама које су изложене насиљу и њиховом оснаживању. Базу ће бесплатно моћи да користе медији у Србији како би кроз одговорно извештавање допринели бољем разумевању и превенцији насиља према женама.

На конкурсу могу учествовати фотографкиње и фотографи, илустраторке и илустратори, радовима који одговарају задатим пропозицијама у вези са квалитетом и садржајем. Фотографије и илустрације треба да буду засноване на принципима одговорног и професионалног извештавања, и да се руководе Смерницама за медијско извештавање о насиљу према женама групе Новинарке против насиља према женама, посебно делом који се односи на фотографије и видео записе.

Текст конкурса, спецификације, смернице и детаљна правила можете прочитати овде. Осим достављања својих радова, учеснице и учесници треба да попуне пријавни формулар/изјаву о ауторским правима и (уколико је потребно) доставе попуњену изјаву модела на фотографији. Пријаве, као и евентуална питања шаљу се електронским путем на адресу photovaw.rs@undp.org.

Конкурс је отворен до 14. маја 2021. године.

Одлуку о најбољим радовима, најкасније 30 дана од затварања конкурса, донеће жири у саставу:

  • Александар Келић, професор фотографије, Факултет примењених уметности у Београду
  • Никола и Ненад Радојчић (Браћа Буразери), графички дизајнери
  • Марија Јанковић, фотографкиња, уредница фотографије у недељнику „Време“
  • Марија Чечен, чланица групе „Новинарке против насиља“ и директорка Фонда Б92
  • Данијела Шеган, саветница за медије у канцеларији Повереника за заштиту равноправности
  • Маја Бранковић Ђундић, руководитељка Сектора за родну равноправност, UNDP у Србији
  • Александра Ивановић, асистенткиња за дигиталне медије, UNDP у Србији.

Аутори 30 најбољих радова по избору жирија биће награђени комплетима који се састоје од графичке табле и екстерног хард диска. Сви радови пристигли у оквиру конкурса који одговарају задатим критеријумима чиниће део базе фотографија и илустрација које доприносе етичном медијском извештавању о насиљу према женама.

Медији су важни савезници у указивању на распрострањеност насиља према женама, као и када је реч о препознавању да је оно сложен друштвени проблем који не утиче само на особу која је насиљу изложена, већ и на њену децу, породицу, пријатеље, на безбедност целе заједнице.

Ипак, и поред те важне улоге, истраживања у Србији указују на сензационализам и стереотипно медијско извештавање о овој теми. Анализа групе Новинарке против насиља утврдила је да се у медијима често користе фотографије и видео записи који на неадекватан и стереотипан начин приказују насиље, и то у 28% медијских објава. Ту спадају и фотографије и снимци који приказују симулацију насиља, физичке повреде и жену као немоћну жртву насиља.

Неадекватним извештавањем насиље се нормализује у јавном мњењу, а женама жртвама насиља наноси се додатна штета, угрожавањем њихове безбедности и приватности, и додатном виктимизацијом. Одговорно извештавање може бити подршка женама да из насиља изађу, а у друштву подстиче апсолутну неприхватљивост насилног понашања. Поред одговорног извештавања о насиљу према женама, потребно је и визуелним средствима послати поруку о неприхватљивости насиља, о кажњивости дела и показати солидарност са онима који су били изложени насиљу.

Организатори конкурса овим путем позивају све фотографкиње и фотографе, илустраторке и илустраторе да својим радовима учествују у промени медијске слике када је у питању перцепција насиља према женама и тако допринесу његовом заустављању.

Конкурс се спроводи у оквиру пројекта „Интегрисани одговор на насиље над женама и девојчицама у Србији III“, који заједно спроводе UNDP, UNICEF, UN Women и UNFPA у партнерству са Владом Републике Србије, на челу са Координационим телом за родну равноправност, уз подршку Владе Шведске. Ова иницијатива усмерена је на развој друштвеног и институционалног окружења које ће допринети нултој толеранцији и искорењавању насиља над женама у Србији.

Извор: www.rs.undp.org

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]