Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Солидарност на страницама календара EU PRO програма за 2021. годину

Објављено 16.12.2020.

eu_pro_logoОлга Кијурина, ученица Техничке школе из Шапца добитница је прве награде на конкурсу за календар развојног програма EU PRO за 2021. годину, док су друго и треће место припали Елми Агуши, из бујановачке Средње школе „Сезаи Сурои“ и Иви Аранђеловић, ученици Средње школе „Вук Караџић“ из Бабушнице. Према гласовима публике и стручног жирија оне су најбоље одговориле на тему „Солидарност нас спаја“, која је имала за циљ да подстакне младе да препознају значај солидарности у доба пандемије.

Млади у Србији су на ликовним радовима показали да је за њих солидарност, која је и суштинска европска вредност, лековита, брише границе међу људима, генерацијама и државама, те да није тешко бити солидаран и пратити једноставне превентивне мере које дају резултате у превазилажењу тешке тренутне ситуације. Средњошколци и средњошколке су показали и да брину о најугроженијима којима је потребна помоћ – старима, деци, трудницама, особама са инвалидитетом или неком болешћу, а да су лекари хероји нашег доба.

„Европска унија значајно је помогла Србији да се у 2020. лакше суочи са пандемијом ковид-19, пре свега пренаменом неутрошених средстава из IPА фондова којима је финансирана куповина медицинске опреме и набавка медикамената, а најважнија су велика средства опредељена за постпандемијски економски и друштвени  опоравак наше земље. Солидарност је постала базична тема односа Србије и ЕУ и овогодишњи радови показују да су и млади уметници, ученици средњих школа то уочили, разумели и илустровали својим цртежима. Важно је да кажемо и то да је Србија као кандидат за чланство у ЕУ демонстрирала и солидарност са државама чланицама у тешким тренуцима по њих и да се показала као земља која може да допринесе оснаживању Уније у будућности”, рекла је Јадранка Јокисмовић, министар за европске интеграције.

Европска унија (ЕУ) у партнерству са Министарством за европске интеграције подржава ово ликовно такмичење више од деценије и тако мотивише младе да буду креативни, али и активни чланови својих локалних заједница.

„Протекла 2020. година још једном је потврдила стару изреку да се пријатељ у невољи познаје, да нас солидарност чини јачима и да само заједно можемо да превазиђемо сваку недаћу”, рекла је заменица шефа Делегације Европске уније у Србији, Матеја Норчич Штамцар и додала да је криза изазвана ширењем корона вируса још једном потврдила да солидарност превазилази генерације и нације.

„Као што су ученици дочарали примере солидарности који су покренули заједницу тако су и земље Европске уније према Србији, али и Србија према земљама ЕУ, конкретном подршком, током ове кризе показале да солидарност не познаје границе. Помоћ коју је ЕУ обезбедила превасходно је била фокусирана на оснаживање здравственог система Републике Србије, донацијом неопходне здравствене опреме и ангажовањем медицинског особља, али се водило рачуна и о подршци маргинализованим групама набавком основих намирница и хигијенских производа”, закључила је заменица шефа Делегације ЕУ, истичући да ће се у наредном периоду наставити и са већ пруженом подршком коју је ЕУ обезбедила за опоравак привреде.

На страницама календара EU PRO-а за 2021. годину поред прва три награђена рада ће се наћи и радови Милице Чаировић и Александре Симић из Краљева, Николине Марковић из Александровца, Теодоре Матијаш и Катарине Стојановић из Ниша, Анастазије Стамболић из Чачка, Милице Жујице из Жагубице, Ђуле Хидановић из Крагујевца и Ибрахима Чаушевића из Новог Пазара.

Школа са домом за ученике оштећеног слуха из Крагујевца проглашена је за најбољу на основу ангажовања и преданости приликом припрема школског такмичења и награђена је компјутером и пројектором. Ђаци ове школе поручили су својим радовима да само удруженим снагама и моћним оружјем као што су осмех, љубав и пружене руке, можемо из ове ситуације да изађемо као победници.

„Сви ђаци који су учествовали на нашим такмичењима помогли су нам да сагледамо, из перспективе младих, талентованих људи, са каквим изазовима се сусрећу њихове заједнице, како се решавају наизглед нерешиви проблеми, која врста подршке је уродила плодом, али и дали нове идеје како подршка ЕУ може додатно да помогне развоју локалних заједница”, рекла је Оливера Костић, менаџерка програма EU PRO, захваљујући се свима на учешћу и посвећености.

Резултати ликовног конкурса „Солидарност нас спаја“ се могу наћи на интернет страници програма EU PRO.

Извор: www.eupro.org.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]