Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Спроведена анализа полазних основа програма предузетништва за дигитализацију у Србији

Објављено 05.03.2021.

E2E - logoТим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије је у оквиру програна Знањем до посла (Education to Employment – E2E) спровео мапирање тренутног стања предузетништва у Србији, са фокусом на релевантним документима јавних политика и законског оквира у Републици Србији. Анализа нормативног оквира предузетништва спроведена је за потребе актуелизације и редизајна Предузетничког програма који спроводи Национална служба за запошљавање (НЗС), а испитани су и ставови корисника/ца предузетничког Програма који реализује НСЗ, као и релевантних заинтересованих страна, путем фокус-групног испитивања, односно интервјуа. Такође, компаративна анализа предузетничког Програма са њему сличним програмима у Србији, региону Западног Балкана и одабраним земљама ЕУ, омогућава увид у предности и недостатке предузетничког програма који спроводи НСЗ.

Циљ анализе био је утврђивање изводљивости и полазних основа за дигитализацију предузетничког Програма НСЗ-а и његову допуну иновативним услугама попут психо-социјалне подршке, која би потенцијално била пружена корисницима/ама као додатан вид подршке уз постојеће услуге.

Анализа сагледава сва четири елемента предузетничког Програма (информисање и саветовање, предузетничка обука, менторинг и специјализоване услуге) и указује да тренутни предузетнички Програм јесте уређен оперативним процедурама, али да није довољно стандардизован да би био дигитализован. Чињеница да се предузетничка обука НСЗ-а до сада није спроводила у online окружењу, посебно указује на величину изазова дигитализације.

Анализа је показала да је предузетнички Програм масовног карактера, с обзиром на то да основна обука годишње обухвати око 10.000 полазника од којих око 3.000 стекне право на субвенцију за самозапошљавање. Дужину предузетничке обуке је потребно продужити на 4 дана како би се квалитет обуке унапредио и обогатио новим садржајима. Менторски програм је пак скромно постављен и требало би да отпочне већ кроз предузетничку обуку, а однос између ментора и корисника да буде интензивнији и квалитетнији. У том смислу, анализом је утврђено да профил тренера и ментора није адекватно дефинисан у погледу неопходних компетенција.

У домену специјализованих обука показује се да је потребно сачинити листу предефинисаних обука (тема) које НСЗ може да понуди корисницима/ама на основу статистичке значајности захтева из претходних година. Мерење ефеката Програма је област коју је потребно унапредити редовним евалуацијама.

Анализа је показала да процесу дигитализације треба да претходи редизајн основне обуке, менторинга и специјализованих обука. Ова унапређења захтевају између шест месеци и годину дана накнадне подршке. Дигитализација постојећег програма, уколико би остао уређен на исти начин, не би дала очекиване ефекте на одрживост и рањивост корисника предузетничког програма, закључено је у анализи.

Кликните да преузмете Извештај о спроведеној анализи постојећег програма предузетништва са препорукама за унапређење (.pdf).

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]