У Србији је на највишим руководећим позицијама унутар министарстава заступљено 30% жена, иако у целокупној јавној управи оне чине 62%, показује истраживање које је спровео Центар за европске политике (ЦЕП). Према подацима Европске комисије у погледу броја жена на руководећим положајима у државној управи, у поређењу са осталим државама у региону, Србија је боље рангирана само од Хрватске која има 20% жена у вишим руководећим структурама, док је у Словенији проценат жена руководилаца 52%, а у Црној Гори 38%.
Истраживање ЦЕП-а указује на значајне разлике у нивоу самосталности, овлашћењима за доношење одлука и одговорности између мушкараца и жена у државној управи. „Иако жене руководиоци сносе исти степен одговорности као и њихове мушке колеге, жене ипак указују на то да су њихова овлашћења, самосталност у послу и доношењу одлука у односу на њих значајно мања“, каже Катарина Тадић, истраживачица у ЦЕП-у.
Иако Национална стратегија за родну равноправност 2016-2020. истиче да би сви државни органи требало да „прате спровођење принципа родне равноправности у свим областима јавног живота“, и даље постоје значајни законски и политички недостаци који спречавају веће учешће жена у одлучивању у државној управи.
„Да би код нас жене могле у већем броју да напредују до највиших позиција, кључно је пре свега постојање политичке воље, али и пуна примена политика које обезбеђују успостављање равнотеже између посла и приватног живота“, каже Тадићева. Такође је неопходна и промена схватања традиционалних улога. „Традиционална подела рада у домаћинству утиче на способност жена да дођу до лидерских позиција, док схватање лидерских особина као мушких отежава женама са лидерским особинама да их слободно искажу“, закључује Катарина Тадић.
Извор: www.euractiv.rs
Оставите коментар