Канцеларија за људска и мањинска права и Служба Координационог тела Владе РС за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа, у оквиру овогодишњег Програма стажирања за младе – припаднике мањина у државним институцијама у Србији, организовале су у среду, 11. фебруара 2015. године, радионицу за стажисте на тему “Образовање националних мањина у Републици Србији са аспекта учења службеног језика”.
На самом почетку радионице, присутнима се обратио Владо Радуловић, испред Канцеларије за људска и мањинска права. Своје обраћање посветио је надлежностима националних савета националних мањина које су прописане Законом о националним саветима националних мањина, подсећајући да се оне односе на четири области: култура, информисање, образовање и службена употреба језика. Додатно је указао на важност активности које покривају надлежност образовања и службене употребе језика, али и истакао чињеницу да Канцеларија за људска и мањинска права из буџета финансира рад националних савета и да су за ову годину издвојена средства у износу од 245 милиона динара.
Милица Родић, испред Службе Координационог тела Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа говорила је о обезбеђивању уџбеника за ђаке основних школа на језицима националних мањина, као и о институционализацији решавања проблема недовољног квалитета наставе српског као нематерњег језика, као и о Студији о могућностима унапређења знања и учења српског као нематерњег језика у општинама Прешево, Бујановац и Медвеђа и имплементацији препорука садржаних у документу.
У наставку радионице присутнима се обратила Јована Тинтор, учесница пилот пројекта унапређења знања службеног језика ђака средње школе “Sezai Surroi” у Бујановцу, у оквиру које је отворено језичко одељење за наставу српског језика. Она је представила јединствене методологије рада у настави српског језика, али и пренела практична искуства учесника пројекта. Као једна од позитивних страна овог пројекта је успешно извођење представе ученика која је први пут изведена у Бујановцу на српском језику.
На самом крају радионице, стажисте је поздравила Марија Стефановић из ECMI-а, која је у свом обраћању најавила израду новог стандарда за српски као нематерњи језик који ће, према очекивањима, бити израђен у наредном периоду.
Конструктивна и изузетно садржајна радионица окупирала је велику пажњу стажиста који су активно учествовали у истој, а одржана је у атмосфери међусобног уважавања, где су се износила мишљења, ставови, постављала питања и давали коментари везани за тему која је била презентована.
Извор: www.ljudskaprava.gov.rs
Оставите коментар