Парламент Србије ратификовао је на својој последњој седници у 2014. години Оквирни споразум између Србије и Европске комисије о правилима спровођења финансијске помоћи ЕУ у оквиру инструмента претприступне помоћи IPA2. Овим је успостављен правни основ за коришћење 115 милиона евра које је Европска комисија већ одобрила Србији у оквиру такозваног Акционог програма за 2014. годину.
Споразум, иначе, детаљно утврђује правила коришћења новог инструмента претприступне помоћи IPA2 који се односи на период од 2014. до 2020. године у оквиру ког Србија очекује могућност повлачења 1.5 милијарде евра.
Од 115 милиона евра намењених Србији, два милиона евра ће бити издвојено за подршку цивилном друштву у оквиру IPA 2014 Акционог програма за више земаља.
Део програма ће бити под посредним управљањем у износу од 65,59 милиона евра.
Другим делом, односно износом од 49,5 милиона евра, директно ће управљати Делегација ЕУ у сарадњи са међународним финансијским институцијама и другим међународним организацијама.
Секторски приступ је у средишту програма сачињеног од 11 докумената који покривају пет различитих сектора.
Приликом припреме, утврђени су приоритети програма IPA 2014. Сектор демократије и управљања може да рачуна на 44 одсто суме од укупних фондова, који ће бити намењени даљој подршци реформи државне управе са посебним акцентом на дефинисање оптималног обима државне управе, подршци локалним самоуправама при спровођењу регулаторних и буџетских реформи, као и подршци евро интеграцијама кроз техничке припреме у оквиру приступних преговора и припрема/реализација јединствене пројектне структуре за пројекте улагања у саобраћајну инфраструктуру, животну средину, те енергетску и пословну инфраструктуру.
Сектор владавине права и основних права може да рачуна на 24 одсто новца, усмерених првенствено на унутрашње послове: подршка унапређењу владавине права јачањем управљачких капацитета граничне и миграционе контроле.
Поред постојећих, а у светлу споразума постигнутих у дијалогу између Београда и Приштине, биће оформљена још три гранична прелаза са циљем јачања интегрисане контроле граничних прелаза.
Још 11 одсто средстава биће усмерено у сектор енергетике, са акцентом на усклађивању домаће са енергетском регулативом ЕУ, док је 4.5 одсто намењено сектору конкурентности за унапређивање приступа изворима финансирања за мала и средња предузећа.
Сектор образовања, запошљавања и социјалне политике, као један од кључних за даљи развој земље кроз побољшање могућности запошљавања младих и предузетништво, као и реформе образовног система, може да рачуна на 16.5 одсто од укупних средстава.
Осим издвојених 115 милиона евра за национални програм IPA, мобилисано је додатних 62 милиона евра за помоћ Србији у напорима на санацији штете изазване поплавама у мају и септембру 2014.
Ова посебна мера ће директно допринети спровођењу владиних приоритета у периоду након поплава, како у погледу опоравка, тако и у погледу унапређења система превенције и реаговања у кризним ситуацијама.
Србија може да очекује потписивање финансијског споразума и почетак спровођења програма у другом кварталу 2015.
Европска комисија је крајем децембра објавила коначни пакет програма претприступне помоћи вредан две милијарде евра за 2014. годину, који је усмерен на подршку реформама у земљама које теже интеграцији у Европску унију.
“Ово ће додатно ојачати стабилност, економију и инвестициони потенцијал региона”, изјавио је тада Јоханес Хан, европски комесар за политику суседства и преговоре о проширењу.
Више детаља прочитајте овде.
Извор: www.europa.rs
Оставите коментар