Пише: МЕСТО ЗА НАС (Блог о социјалном укључивању)
Живот Фриде Кало почиње и завршава се на истом месту: у „Плавој кући“ у Којоакану, предграђу Мексико Ситија. У крштеници пише да је рођена као Маргарета Кармен Фрида Калдерон 6. јула 1907. Међутим, касније ће она поносно говорити да је рођена 7. јула, истог дана када је почела и мексичка револуција, али је заправо променила датум само да би била млађа.
Са шест година оболева од дечје парализе, због чега јој је десна нога била танка, а стопало закржљало. Током шестомесечног опоравка отац ју је стално подстицао да вежба ножне мишиће и стопало. Међутим, упркос свим напорима, њена нога је остала деформисана. Фрида је то прикривала панталонама, дугачким сукњама или је носила два пара чарапа на десној нози. Њено лице било је упечатљиво: густо спојене обрве и брчићи које није уклањала.
Септембра 1925. године возила се аутобусом који се сударио са трамвајем. Претрпела је озбиљне повреде кичмене мождине, вратне кости, ребара, десне ноге, сломљено јој је и дислоцирано десно стопало и раме. Метална шипка прошла јој је кроз стомак и материцу, због чега није могла да има деце. Иако је касније остајала трудна три пута, морала је да прекида трудноће.
Од ове незгоде опорављала се три месеца. Цело тело јој је било у гипсу. Иако се опоравила и поново могла да хода, болови никад нису престали и пратили су је целога живота. Због њих је доста времена проводила у болници или код куће, везана за кревет. Оперисана је тридесет пет пута, са већином захвата на леђима, десној нози и десном стопалу.
Након ове несреће, уместо медицине, која је била њено прво опредељење, окреће се сликарству, којим испуњава време везано за кревет. Говорила је: „Нисам болесна… сломљена сам… али ми је драго да сам жива докле год могу да цртам.“ Сликајући сопствена искуства, њени радови су често били шокантни због призора бола и тешког живота жена. Чак 55 од 143 њене слике су аутопортрети. Била је под утицајем аутохтоне мексичке културе, чије је виђење сликала јаким бојама, мешавином симболизма и реализма. Њене слике привукле су пажњу сликара Дијега Ривере, за кога се касније и удала. Заједно су живели у Сједињеним Америчким Државама, где је Фрида излагала са доста успеха. 1939. године се разводе, и Фрида се враћа у родну кућу у Мексику.
(…)
Текст “Стопала, за шта ћете ми ви када имам крила да летим?” у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.
Оставите коментар