У Војсци Србије ради нешто више од 200 жена официра, а међу њима нема ниједне са највишим – генералским чином, а само три жене имају пуковнички чин. Прва од три пуковнице је Катарина Штрбац (50) која је од уласка у војну службу 1989. године до данас прошла напоран пут, али је стигла до титуле доктора наука и учешћа у тиму за преговоре о уласку Србије у ЕУ. Чин је добила пре седам година и до пре неколико месеци била је једина жена у Војсци Србије са тим чином.
Катарина Штрбац је поносна на униформу коју носи и на пут који је прешла, али, ипак, тврди да би данас све другачије учинила.
“Милион пута сам се покајала”, казала је Катарина Штрбац агенцији Бета и додала да су жене у војсци биле дискриминисане, а да је данас ситуација знатно боља, иако још треба да се побољшава.
“Женама је место у војсци, али начин на који ми то чинимо није добар”, рекла је Катарина Штрбац, коју у Војсци ословљавају са “госпођо пуковник”.
Катарина Штрбац сматра да недовољно селективно распоређивање жена у војсци ствара контра ефекат и доводи до тога да су жене дискриминисане.
Она сматра да треба утврдити строга правила и критеријуме за свако формацијско место, а ту се мисли пре свега на војнике по уговору, затим подофицирска и официрска места.
Тиме се спречава сваки вид дискриминације, јер када кандидат испуни те строге критеријуме за одређено формацијско место, небитно је да ли је у питању мушкарац или жена, додала је Штрбац.
Чини јој се да ти критеријуми још нису ваљано утврђени, а тиме ни адекватна реакција на притиске да има већи број жена у војсци.
“За нека места неопходни су посебни критеријуми и способности. За поједине дужности потребно је имати изражене физичке способности. Ако жена то може, онда је она прави кандидат”, објаснила је Катарина Штрбац.
Подсећа и на реченице које је слушала на почетку каријере, а памти их и данас, попут “шта ће жене у војсци, није то за њих”. Она је рекла да без подршке породице не би успела и да иза сваке успешне жене у војсци стоји велико одрицање њене породице и ње саме.
Прва класа жена на Војној академији у Београду примљена је 2007. године, а од прошле године девојке могу да се уписују и у Војну гимназију.
Аутор: Бојана Милановић, новинарка Бете, преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар