Захваљујући Твининг пројекту који је финансирала Европска комисија, Србија ће моћи у текућем програмском циклусу ЕУ 2014-2020 да повуче из европских фондова 175 милиона евра за подршку руралном развоју по акредитованим мерама и унапређење конкурентности српске пољопривреде на иностраном тржишту.
Другим речима то значи да ће, уз својих 25 одсто које је обавезна да ко-финансира, Србија моћи да реализује и преосталих 75 одсто од 230 милиона евра укупних средстава намењених инвестирању у пољопривредна газдинства, прераду и маркетинг, диверзификацију руралне економије кроз подршку руралном туризму, подршку органској пољопривреди и локалним акционим групама кроз такозвани LEADER програм.
Пројекат “Помоћ управним органима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије у изради IPARD програма 2014-2020, подршка за акредитацију и обуку” спровела је Агрармаркт Аустрија (АМА), аустријска агенција за пољопривреду и рурални развој. У пројекту су учествовали представници Одељења за рурални развој као и њихове колеге из других организационих јединица Министарства пољопривреде и заштите животне средине.
Циљ пројекта био је да унапреди припрему српске пољопривреде и посебно сектора за рурални развој за примену заједничке пољопривредне политике ЕУ (CAP). Намера је била да се ојачају институционални капацитети управних органа Министарства пољопривреде како би се применила компонента руралног развоја претприступног инструмента (IPARD). Реч је о главном инструменту Европске комисије за помоћ будућим чланицама у модернизацији и унапређењу конкурентности њихове пољопривреде и руралне економије.
“Пакет мера које ће се акредитовати помоћи ће пољопривредном сектору да се унапреди и достигне европске стандарде у примарној производњи и преради производа од меса, млека и воћа и поврћа”, каже Александар Богуновић из Министарства пољопривреде.
“Корист ће бити и самим индивидуалним произвођачима, али и компанијама које се налазе у групи микро, малих и средњих предузећа. Поред достизања европских стандарда, средства подршке ће омогућити и подизање конкурентности наших производа и омогућити повећање обима производње, продаје, а самимм тим и боље услове за наступ на све захтевнијим иностратним тржиштима”, додаје Богуновић.
Током осмомесечног пројекта експерти из пољопривредних институција Аустрије, Баварске и Француске делили су своје искуство са колегама из Министарства пољопривреде Србије.
Дефинисани су и потребни стандарди и урађена су сва поглавља IPARD програмског документа, а током израде програма, паралелно је рађена и обука запослених за те послове.
Извор: www.europa.rs
Оставите коментар