Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

„Теледом” за останак у дому

Објављено 24.06.2010.

Радмила Тимотијевић, из села Турице надомак Гуче, прошла обуку за подстицај самопоуздања и предузетништва коју је организовао Теледом Гуча и основала сопствену агенције за рачуноводство

Радмила Тимотијевић, из села Турице надомак Гуче, прошла обуку за подстицај самопоуздања и предузетништва коју је организовао Теледом Гуча и основала сопствену агенције за рачуноводство

Преко своје мрежа „Теледом” је присутан у 75 средина и пружа информације, разне врсте помоћи за могућности запошљавања и предузетништва.

У Србији је присутан информатички јаз између града и села. Према подацима Завода за статистику 46,8 одсто домаћинстава у нашој земљи има рачунар, што је повећање од шест одсто у односу на 2008, али стопа раста је четири пута већа у урбаним него у руралним подручјима. Рачунари су присутни у урбаним срединама – 56 одсто а у сеоским само 33,6 становништва користи савремене технологије. Слично је са Интернетом. И тај однос у урбаном и руралном делу је у диспропорцији: 46,9 одсто наспрам 22 одсто.

Теледом савез Србије постоји од 1999. године и основни циљ му је да допринесе активирању и пружању одговора на захтеве развоја малих средина у односу на велике. За деценију постојања створили су Теледом мрежу у 75 локалних средина, обучили за рад на рачунару више од 18.000 лица, од којих 1.500 за ЕЦДЛ. Више од 1.000 лица је прошло обуке за развој предузетништва. Активно сарађују са Националном службом запошљавања..

Радмила Тимотијевић, из села Турице надомак Гуче била је радник банке. Са 27 година стажа нашла се пред отказом када је угашена фирма. Економиста по струци, мајка двоје деце школског узраста није се предала. Прошла је обуку са подстицај самопоуздања и предузетништва коју је организовао Теледом Гуча и оснивала сопствену агенције за рачуноводство. – Потребно је имати енергију и вољу али и праву информацију шта радити, где добити додатно знање. Сада сам задовољна, имам сталне приходе чак размишљам да неког од млађих обучим и запослим у агенцији како би научио овај посао, каже Радмила.

Владан Луковић, 35 годишњак, пољопривредни произвођач захваљујућу курсу рачунара сада једним кликом сазнаје све што га интересује о производњи, ценама, хемијским средствима за узгој малина, кромпира

Владан Луковић, 35 годишњак, пољопривредни произвођач захваљујућу курсу рачунара сада једним кликом сазнаје све што га интересује о производњи, ценама, хемијским средствима за узгој малина, кромпира

А Владан Луковић, 35 годишњак, пољопривредни произвођач је преко Теледома завршио обуку за рад на рачунару. Убрзо је купио компјутер и сада једним кликом сазнаје све што га интересује о производњи, ценама, хемијским средствима за узгој малина, кромпира, стоке. Младић који је био пред дилемом да ли да напусти вековно огњиште захваљујући новим знањима остао је на свом имању и поспешио породични посао. Научио је и тајне ћумурџијског заната па се у зимским месецима када је рад у пољу минималан, бави производњом ћумура.

– Мисија Теледом покрета је, да кроз своје деловање и рад, у функцији добробити људи и развоја саме средине, уз очување њихових историјских, културних и других вредности, доприносе стварању једнаких шанси и осигуравању једнаких услова за сваког, појашњава Душан Ивановић, председник Теледом савеза Србије . Он додаје да је пружање информација и помоћи за изналажење могућности нових запошљавања, радних места и предузетништва, праћење и давање информација, као и пружање стручне помоћи око објављених развојних, донаторских и других конкурса значајно за средину. Све то доприноси бржем привредном, културном и друштвеном развоју, а тиме и бржем прикључењу развијенијима. То је вишефункционални информатичко – телекомуникациони и услужни центар малих заједница, отворен за све. У Србији се искуство Теледомова пренело најпре у Војводину из суседне Мађарске. Први Теледом је основан 1985. у Шведској као одговор забачених средина за бржи развој. Теледомови постоје у Русији, Бугарској, Естонији, Словачкој, Босни и Херцеговини…

Адреса: Теледом Гуча;

mail: teledomguca@eunet.rs

телефон 032/855-760

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]