У жељи да своје суграђане подстакне на активну улогу у развоју локалне заједнице, удружење “Оптимист” из Босилеграда решило је да помогне комшијама у тешкој материјалној ситуацији, обезбедивши им земљу и пластенике, али и оспособљавајући их да сами могу да се баве производњом и продајом јагода.
Општину Босилеград, која се налази на самом југу Србије, последњих деценија највише карактерише смањење броја становника, незапосленост, сиромаштво и недовољни привредни раст. Више од половине пољопривредног земљишта у Босилеграду се не обрађује, а чак половина радно способног становништва је незапослена и спада у социјално угрожене категорије.
Удружење Оптимист, организација грађанског друштва из Босилеграда, фокусирана на подизање свести грађана о неопходности преузимања активне улоге у развоју локалних заједница, решила је помогне својим комшијама који су у тешкој материјалној ситуацији, обезбеђујући им земљу и пластенике, али и оспособљавајући их да сами могу да се баве производњом и продајом јагода.
Овај пројекат, који је омогућен кроз програм “Социјално предузеће” Траг фондације, у оквиру пројекта “Грађанско друштво за будућност” Америчке агенције за међународни развој (USAID), а који спроводи Институт за одрживе заједнице (ISC), обезбедио је стабилан приход за 10 породица у Босилеграду.
Шта су урадили у старту?
Окупили становнике и власнике парцела, како би разговарали о доступности земљишта које се не обрађује. Уз подршку ЈП Дирекција за грађевинско земљиште и путеве Босилеград, потписани су уговори којима је грађанима омогућено коришћење 10 парцела на период од две године.
У исто време, Оптимист је сарађивао и са Центром за социјалну заштиту како би развио критеријуме за потенцијалне кориснике који би узели у обзир величину домаћинства, број радно способних чланова домаћинства, број деце, некретнине у власништву, просечна примања и претходна искуства у пољопривреди.
Посебна пажња је посвећена и ромској националној мањини. Након дефинисања критеријума, објављен је јавни позив за подношење пријава.
Након завршене селекције, изабрано је десет корисничких породица са укупно 50 чланова, од чега је 6 породица ромске националности. Земља је узорана, пластеници постављени, а изграђени су и системи за наводњавање.
Оптимист је сарађивао са више институција локалне власти, које су великодушно подржале пројекат у овој фази: Дирекција за грађевинско земљиште и путеве донирала је машине, Завод за пољопривреду из Врања одржао је две радионице како би кориснике обучио шта је потребно за ефикасну пластеничку производњу јагода, док је Институт за пољопривреду извршио анализе земљишта под пластеницима.
Такође, Удружење Оптимист је успело да прикупи и више од 8.000 долара од локалног становништва и привредника.
Након детаљне припремне фазе и пажљивог гајења, породице су успеле да имају четири успешне бербе јагода, а четири међу њима су изградиле по још један пластеник од прихода од продаје. Продајом јагода, породице су просечно зарадиле више од 500 евра у 2012. години.
Пројекат Удружења Оптимист вишеструко је допринео Општини Босилеград. Локална управа је у поступку формирања Већа за борбу против сиромаштва. Поред тога, као резултат напорног рада и ентузијазма чланова Удружења Оптимист, жеље за знањем и способности корисника, великодушној помоћи локалних институција, Траг фондације, ISC-а и USAID-а, десет породица из Босилеграда економски су оснажене кроз алате, вештине и средства које су добили. Овај пројекат се заиста показао као трачак наде у тешким временима у Србији.
(Текст је преузет са сајта www.iscserbia.org, уз љубазну дозволу Института за одрживе заједнице (ISC).)
Оставите коментар