Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Уз подршку Владе Швајцарске унапређен положај више од 2.800 људи из рањивих група

Објављено 16.06.2021.

Uz podršku Vlade Švajcarske unapređen položaj više od 2.800 ljudi iz ranjivih grupaОсам локалних самоуправа су у партнерству са организацијама цивилног друштва и уз подршку Владе Швајцарске кроз програм Swiss PRO спровело је социјално иновативне пројекте који су допринели бољем квалитету живота више од 2.800 грађана и грађанки из најрањивијих друштвених група, истакнуто је на догађају који је одржан 10. јуна 2021. године у Ћуприји.

Укупно 2.580 грађана и грађанки добило је подршку кроз унапређење приступа различитим јавним услугама у области здравства и социјалне заштите, док је око 230 људи из рањивих друштвених група економски оснажено кроз стручну обуку, од чега је њих 145 остварило радни ангажман и повећало приходе.

„Сарадња са локалним самоуправама је кључна за унапређење квалитета живота грађана, испуњавања њихових права, доступност јавних услуга и равноправност свих грађана Србије. У том процесу је и улога организација цивилног друштва веома значајна, што показују и резултати ових пројеката. Посебно је охрабрујуће што је постигнута пуна одрживост иновативних услуга које су кроз ове пројекте покренуте“, рекла је помоћница министарке за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Мирјана Ћојбашић и захвалила се на дугогодишњом подршци Владе Швајцарске и UNOPS-у.

Током догађаја су додељени сертификати за успешну реализацију пројеката у Власотинцу, Ивањици, Смедереву, Рашки, Ћуприји, Новом Пазару, Неготину и Зајечару. Пројекти спроведени у оквиру јавног позива под слоганом „Нове идеје по мери заједнице” били су укупне вредности преко 110.000 евра.

„Резултати ових пројеката показују да ако удружимо снаге и комплементарно делују различити сектори, може се направити позитивна промена. Пројекти су успели да идентификују које су потребе рањивих група и да на прави начин помогну најрањивијим члановима заједнице. Влада Швајцарске је спремна да настави са подршком свим иницијативама са локалног и националног нивоа усмереним на унапређење социјалног укључивања у Србији“, истакао је Рихард Коли, шеф Канцеларије за развој и сарадњу Амбасаде Швајцарске.

Континуирана подршка Владе Швајцарске и сарадња и усмерење Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања кључни су за успех у пружању подршке у циљу боље социјалне укључености коју кроз програм Swiss PRO и друге програме спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (UNOPS) у Србији, навео је Марко Вујачић, шеф програма UNOPS у Србији.

„Јако је важно што су локалне самоуправе решиле да подрже услуге које су настале у оквиру ових осам пројеката, како би настале да постоји и у будућности. Организације цивилног друштва могу да помогну у решавању проблема, а нарочито потреба рањивих група на локалном нивоу. Партнерство има смисла и треба га подржавати и продубити”, навео је Вујачић.

Председник општине Ћуприја Јовица Антић је такође нагласио значај партнерства са организацијама цивилног друштва и истакао да се то нарочито показало током ванредне ситуације изазване пандемијом ковида 19.

„На самом почетку кризе издате су дозволе за кретање особама које обављају послове из домена социјалне заштите, што је удружењима као пружаоцима услуга омогућило несметано деловање на терену и пружање подршке старијим лицима и особама са инвалидитетом, што је био и главни циљ пројекта који смо спровели уз подршку Владе Швајцарске кроз програм Swiss PRO”, навео је Антић.

Уз подршку програма Swiss PRO најпре су унапређене процедуре за финансирање организација цивилног друштва за пружање услуга грађанима, након чега је уследила подршка за спровођење 28 социјално иновативних пројеката ОЦД и још осам пројеката локалних самоуправа у партнерству са ОЦД.

„Упркос тешким условима током пандемије ковида 19, локалне самоуправе су успеле да спровођењем ових пројеката унапреде квалитет живота најугроженијих суграђана. Укупан број корисника подршке је чак четири пута већи од иницијално планираних“, истакла је Ана Недељковић Беља, национална менаџерка програма Swiss PRO.

Подршка рањивим групама заснована је на анализи потреба локалних заједница и њихових приоритета, рекла је Наташа Ивановић, службеница за социјално укључивање програма Swiss PRO.

„Профил подржаних корисника и корисница је разноврстан, а највише су заступљени млади, жене, особе са инвалидитетом и деца. Подршка је поред стручних обука и обука на радном месту, подршка је пружена и за унапређење менталног здравља кроз стручна саветовања, као и неурофидбек, говорне и физио-терапије за децу са потешкоћама у развоју и услугу помоћ у кући“, навела је Ивановић.

Више информација о резултатима социјално иновативних пројеката локалних самоуправа у партнерству са цивилним сектором можете наћи на сајту Swis PRO, у секцији Резултати програма.

Шеф Канцеларије за развој и сарадњу Амбасаде Швајцарске Рихард Коли обишао је и сензорну собу у Свилајнцу, која је део пројекта који локална самоуправа спроводи у партнерству са Центром за бригу о породици „Свилајнац“, уз подршку Владе Швајцарске кроз програм Swiss PRO.

Пројектом је досадашњи саветодавно-терапијски рад који се реализује у просторијама Центра за бригу о породици унапређен постављањем асистивне опреме за сензорну собу за децу и омладину са сметњама у развоју. Пројекат ће допринети побољшању моторичких и менталних вештина, самоконтроле, способности учења и комуникације, а тиме и квалитета живота деце. Поред пружања терапијске услуге, пројекат укључује и психолошку подршку за родитеље.

Извор: www.swisspro.org.rs

 

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]