Унапређење конкурентности, иновативност почетника у пословању и услови за развој малих и средњих предузећа биле су главне теме конференције у организацији пројекта Подршка Европске уније развоју пословних инкубатора – EUBID.
Рад у инкубаторима, окружења у којем су креативни људи различитих профила олакшава умрежавање, указао је оснивач стартапа Емито Никола Цветковић.
„Можете да поразговарате са тим људима, да добијете од њих савет. Са друге стране, и они који воде хабове се труде и дају све од себе. Нама доста значи и подршка, али и динамика, када сте део неког хаба, онда сте део и неке заједнице”, објаснио је Цветковић.
Потребно је хомогенизовати мрежу од скоро 40 пословних инкубатора, повезати их са осталим пројектима, пре свега Владе Србије и Европске уније, рекао је шеф Операција II Делегације ЕУ у Србији Штефен Худолин.
„Европску унију су охрабрили поједини тест и пилот пројекти, где смо приближили науку и индустрију, од идеје до крајњег производа. Било је веома успешно, јер су све те идеје, ти иновативни стартапи дошли до великог успеха, пласирали су се на тржиште и тиме допринели привреди”, казао је Худолин.
Помоћница министра привреде Катарина Обрадовић Јовановић изјавила је да су стартапови који се развијају у инкубаторима углавном иновативна предузећа којима је битно да добију квалитетну подршку у почетним фазама развоја.
„У последње време лансирано је много нових програма подршке, али то није довољно. Наше ангажовање огледа се и кроз EUBID пројекат, а базирано је на унапређењу услуга које пословни инкубатори пружају”, напоменула је Обрадовић Јовановић.
Током конференције одржани су и неформални сусрети представника/ца институција које нуде програме за подршку инкубаторима са представницима/ама инкубатора и њихових станара. Њима је пружена прилика да у непосредном разговору размене информације о потребама инкубатора, као и о понуди програма за подршку.
Извор: europa.rs
Оставите коментар