Форум младих са инвалидитетом започео је реализацију пројекта „Унапређење запошљивости дугорочно незапослених особа са инвалидитетом“ (Pathway to inclusive labour market). Циљ пројекта је унапређење запошљивости дугорочно незапослених особа с инвалидитетом путем креирања и реализације пакета мера и услуга, као и јачањем социјалне инклузије на тржишту рада. Активности ће се реализовати у четири града, и то у Београду, Новом Саду, Крагујевцу и Нишу.
Главне активности обухваћене пројектом су:
- реализација истраживања о положају дугорочно незапослених особа с инвалидитетом на тржишту рада
- дизајнирање пакета мера у циљу унапређења запошљивости, кроз процес профилисања и директног континуираног рада са корисницима и корисницама (дугорочно незапосленим особама с инвалидитетом)
- реализација обуке за професионалце који ће пружати услугу – пакет мера корисницима/ама
- реализација обуке за саветнике/це за запошљавање НСЗ
- реализација пакета мера за профилисање корисника/ца
- психосоцијална подршка корисницима/ама – soft skills тренинзи
- обуке за доквалификације/преквалификације корисника и корисница
- реализација тренинга за бизнис сектор
- реализација посредовања у запошљавању
- реализација мера подршке послодавцима за радну интеграцију особа с инвалидитетом.
Пројекат се реализује од децембра 2018. до децембра 2020. године, у партнерству са Националном службом за запошљавање Србије и Заводом за запошљавање Црне Горе.
Пројекат се реализује у оквиру ширег пројекта „Подршка Европске уније активном укључивању младих”, који је вредан 4,7 милиона евра и који финансира ЕУ (IPA 2014), а кофинансира Влада Републике Србије. Пројекат има за циљ да обезбеди већу друштвену укљученост младих у Србији повећањем запослености, омладинских активности, радног искуства и предузетничке праксе међу младима.
Европска унија и Влада Републике Србије су бесповратно доделиле 24 гранта који ће се реализовати у више од 35 градова и општина у Србији до краја 2021. Пројекти које спроводе републичке и покрајинске институције социјалне заштите, општине и градови, центри за социјални рад, удружења грађана, фондације и образовне установе, повећаће обим и квалитет услуга на локалном нивоу у образовању и запошљавању, иновативној пракси и моделима активног укључивања, и на тај начин ојачати друштвену укљученост младих. Утицај и конкретни резултати пројекта се очекују на свим нивоима, а посебно у вези са повећаним капацитетима релевантних институција у области иновативног развоја и управљања мерама активног укључивања младих, развоја политике у складу са најбољом праксом ЕУ, као и ефикасније употребе финансијске помоћи Европске уније.
Пројектом управља Министарство финансија – Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније, док су институционални корисници пројекта Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарство омладине и спорта.
Извор: fmi.rs
Оставите коментар