Национални акциони план запошљавања, представља основни инструмент спровођења активне политике запошљавања на годишњем нивоу. Национални акциони план запошљавања за 2017. годину представља обједињени преглед циљева и приоритета политике запошљавања које је потребно остварити кроз програме и мере активне политике запошљавања у току 2017. године, како би се допринело пуној имплементацији стратешког циља политике запошљавања до 2020. године, постављеног Националном стратегијом запошљавања за период 2011-2020 године и обезбедила усклађеност са секторским политикама и текућим реформским процесима од значаја и утицај на област политике запошљавања. У изради Националног акционог плана за запошљавање за 2017. годину учествовали су социјални партнери, релевантна министарства, институције и остале интересне стране.
Имајући у виду стање и кретања на тржишту рада, као и карактеристике регистроване незапослености, Програмом економских реформи за период од 2016. до 2018. године, који је кључни документ за планирање и праћење економских процеса, у оквиру области Запосленост и тржиште рада, утврђена је приоритетна структурна реформа – Унапређење делотворности мера активне политике запошљавања са посебним фокусом на младе, вишкове и дугорочно незапослене. Наведена реформа усмерена је ка унапређењу метода и техника саветодавног рада са незапосленим лицима, који је од кључног значаја за процену запошљивости сваког појединачног лица, у складу са његовим карактеристикама (степен образовања, радно искуство, додатна знања и вештине, пол и др.), као и карактеристикама тржишта рада, ради укључивања у мере активне политике запошљавања које ће највише допринети његовој конкурентнијој интеграцији или реинтеграцији на тржиште рада. Програм реформи политике запошљавања и социјалне политике представља стратешки документ и главни механизам за дијалог о приоритетима Републике Србије у области запошљавања и социјалне политике, у предприступном процесу.
На основу идентификованих изазова на тржишту рада, утврђени су следећи циљеви политике запошљавања:
1) Спречавања великог раста незапослености;
2) Смањење опште стопе неактивности и повећање стопе запослености:
3) Смањење дуалности на тржишту рада;
4) Унапређење положаја младих на тржишту рада.
Програми и мере активне политике запошљавања који ће се у циљу подстицања запошљавања у 2017. години реализовати су:
- Посредовање у запошљавању лица која траже запослење
- Професионална оријентација и саветовање о планирању каријере
- Субвенције за запошљавање незапослених лица из категорије теже запошљивих
- Подршка самозапошљавању
- Додатно образовање и обука
- Подстицаји за запошљавање корисника новчане накнаде
- Јавни радови
- Мере активне политике запошљавања за особе са инвалидитетом
- Суфинансирање програма или мера активне политике запошљавања предвиђених локалним акционим плановима запошљавања средствима из републичког буџета
- Пакети услуга за незапослена лица која имају приоритет за укључивање у мере активне политике запошљавања
- Учешће у реализацији пројеката који се односе на повећање запошљавања и запошљивости
Финансирање активне политике запошљавања обавља се из средстава буџета Републике Србије, буџета аутономне покрајине и буџета јединице локалне самоуправе, средстава донација, кредита, као и из средстава доприноса за случај незапослености и других извора. Национална служба за запошљавање имаће у 2017. години у програму за запошљавање 2,8 милијарди динара на распологању. Очекује се да ће за програме запошљавања особа са инвалидитетом бити издвојено 550 милиона динара. Предвиђено је да у наредној години локлане самоуправе у Србији издвоје око 700 милиона динара за програме запошљавања. Планиранио је и да у 2017. износ новчаних средстава који ће се давати за самозапошљавање радника који су проглашени вишковима, а којих у Србији има око 53.000, буде 200.000 динара. За остале категорије незапослених предвиђено по 180.000 динара за отпочињање сопственог посла.
Мере активне политике запошљавања и друге планиране активности у оквиру Националног акционог плана запошљавања спроводи министарство надлежно за послове запошљавања, Национална служба за запошљавање и други органи, институције и социјални партнери.
Кликните да преузмете Национални акциони план запошљавања за 2017. годину.
Оставите коментар