Усвајањем Правилника о стандардима услуга каријерног вођења и саветовања 19. јуна 2019. године учињен је значајан корак за успостављање јединственог система квалитета у области каријерног вођења и саветовања.
Шта значи креирање каријере и које су компетенције повезане са тим? Какве опште компетенције треба да имају каријерни практичари/ке, а какве специфичне компетенције у односу на то да ли се баве саветовањем, информисањем или образовањем за каријеру? Како проверити да ли су услуге каријерног вођења организације доступне свима? Ово су само нека од питања у вези са којима стандарди каријерног вођења и саветовања пружају смернице.
Четири дела слагалице стандарда
Усвајањем стандарда пружа се основа за планирање, развој и евалуацију услуга каријерног вођења и саветовања које пружају организације у области образовања, запошљавања, социјалне заштите и омладинске политике за појединце различитих узраста.
Стандарди су описани у четири области:
- Стандарди вештина управљања каријером дефинишу кључне области личног и професионалног развоја и, у оквиру њих, компетенције појединаца у области откривања и разумевања себе, сагледавања могућности света рада и образовања и креирања каријере, као и исходе ових компетенција.
- Стандарди компетенција каријерних практичара/ки представљају основне смернице запосленима и организацијама које остварују програме и услуге каријерног вођења у погледу етичких принципа и начела као предуслова за рад практичара у области саветовања, информисања и образовања за каријеру.
- Стандарди организације услуга каријерног вођења подразумевају услове, захтеве и принципе на којима се заснива квалитет пружања услуга са аспекта организације.
- Стандарди програма каријерног вођења подразумевају структурални оквир за развој и спровођење услуга и активности у одређеној организацији.
Развој стандарда као резултат сарадње
Завод за унапређивање образовања и васпитања – Центар за стручно образовање и образовање одраслих на предлог Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а у сарадњи са Београдском отвореном школом, Euroguidance центром и GIZ пројектом, реализовао је процес развоја стандарда услуга каријерног вођења и саветовања. Радна група је обухватала представнике/це Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства омладине и спорта, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Савета за стручно образовање и образовање одраслих, Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, Националне службе за запошљавање, Привредне коморе Србије, Универзитета у Београду, средњих стручних школа и организација цивилног друштва.
Као што анализа система каријерног вођења и саветовања у региону Западног Балкана коју је спровео БОШ показује, развој стандарда каријерног вођења и саветовања уз учешће свих релевантних актера се може издвојити као пример добре праксе. Више информација о процесу развоја стандарда доступно је на страници Завода за унапређивање образовања и васпитања.
Извор: www.bos.rs
Оставите коментар