Влада Републике Србије је на седници одржаној 28. јануара усвојила Програм економских реформи (ERP) за период од 2021. до 2023. године, у циљу припрема за учешће у процесу Европског семестра, тј. економског и фискалног надзора држава чланица Европске уније. Република Србија има статус кандидата и могућност учешћа у овом процесу.
У оквиру ERP-а, предвиђене су 24 приоритетне структурне реформе које се односе се на: тржишта енергије и транспорта, пољопривреду, индустрију и услуге, пословни амбијент и борбу против сиве економије, истраживање, развој и иновације и дигиталну трансформацију, реформе у области економских интеграција, образовање и вештине, запошљавање и тржиште рада, као и здравствену и социјалну заштиту. У области запошљавања и тржишта рада предвиђена структурна реформа се односи на унапређење амбијента за подстицање, подршку и праћење циркуларних и економских миграција, док је наставак рада на успостављању регистра Социјална карта предвиђен у области социјалне заштите и инклузије.
ERP представља резултат интензивне међуресорне сарадње. Поред Министарства финансија и Републичког секретаријата за јавне политике, који су координирали процесом израде, велики број ресорних министарстава и институција је учествовао у изради ERP-а, као и представници цивилног друштва и стручњаци. Коментари заинтересованих страна су прикупљани кроз процес консултација и саставни су део ERP-а. Међу заинтересованим странама које су дале допринос у консултацијама су: Национални конвент о Европској унији, Програм Уједињених нација за развој (UNDP), Дечији фонд Уједињених нација (UNICEF), Коалиција за доброчинство и Национална алијанса за локални економски развој (NALED).
Документ је достављен Европској комисији и биће разматран са представницима ЕУ институција и држава чланица у процесу Европски семестар лајт за Западни Балкан и Турску. Средином 2021. године очекује се започињање следећег (осмог) циклуса израде ERP.
Преузмите Програм економских реформи (ERP) за период 2021-2023:
Оставите коментар