Центар за истраживање јавних политика најављује да ће конференција о будућности рада “Будућност рада – будућност је сада” одржати 23-24. октобра 2018. године (место одржавања ће бити накнадно објављено).
Дигитална трансформација друштва и привреде је у току, и то не више као опција, већ као незаустављиви ток еволуције. Међутим, промене у дигиталном добу не тичу се само нових технолошких решења, него сежу много даље. Зато је важно фокусирати се сада на то како ће сутра ове промене утицати на људе и друштвене процесе.
Прва годишња конференција о будућности рада “Будућност рада – будућност је сада” поставиће окир за критичко промишљање фактора који трансформишу свет рада и економије у Србији у контексту дигиталне револуције. Као земља у развоју која се истовремено бори са три индустријске револуције – 2.0, 3.0 и 4.0, са неуједначеним напретком у предузећима, секторима и привреди, Србија има снажан мотив да истражи потенцијал нове економије (термин нова економија се овде користи као синоним за информатичку економију, дигиталну економију и економију засновану на знању), како би остварила жељени економски раст и одрживи развој.
На конференцији ће бити отворена ова питања:
- Како осмишљавање, развој и примена нове економије повећавају националну продуктивност и обезбеђују квантни скок економији и благостање у друштву?
- Како технолошки напредак утиче на односе између радника и традиционалних структура запошљавања? Шта значи наслеђе Агенде достојанственог рада за садашњост и будућност?
- Какве су политике потребне за образовање носилаца промена у новој економији?
- Како јавни и приватни сектор и цивилно друштво могу заједно да раде на развијању одговорног приступа у смањивању ризика који проистичу из револуције 4.0? Како се може промовисати и искористити међусекторска сарадња у истраживањима и креирању одговарајућих јавних политика? Како омогућити етички технолошко друштво?
Циљ конференције „Будућност рада – будућност је сада!” је да се из различитих перспектива отвори дијалог о предусловима и могућностима развоја нове економије у Србији, која је заснована на програму и принципима достојанственог рада. Квалитету дискусије допринеће водећи европски и домаћи стручњаци, представници јавне управе и академских институција, домаће компаније које су већ одавно упловиле у дигитално доба, као и синдикати и представници цивилног друштва. Очекује се да ова конференција понуди јасне идеје о јавним политикама које су Србији неопходне да би креирала нову економију засновану на принципима достојанственог рада.
Извор: www.publicpolicy.rs
Оставите коментар