Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Ускоро мишљење ЕК о акционом плану за поглавље 23

Објављено 08.09.2015.

Čedomir BackovićСрбија је доставила најновији Нацрт акционог плана за поглавље 23 Европској комисији 26. августа и ускоро очекује њено мишљење и коментаре, рекао је 7. септембра помоћник министра правде Србије Чедомир Бацковић. Главне измене у овом нацрту односиле су се на усвајање акционог плана за унапређење положаја националних мањина и стратегије за унапређење положаја Рома, односно на конкретније представљање корака и планираних решења за те области. Значајнијих измена није било када је реч о роковима и финансирању мера предвиђених акционим планом, рекао је Бацковић и оценио да ће Србија бити у стању, када је реч о финансијама, да мере спроведе, подсетивши да ће се мере делом финансирати и из међународних извора.

“Последњи Нацрт акционог плана за погавље 23 је достављен 26. августа Европској комисији на мишљење и коментаре. Ми очекујемо сваки дан, можда чак и ове недеље да добијемо, ја се надам, финално мишљење, евенутуално још неке ситније коментаре”, рекао је Бацковић за портал Еурактив Србија и Бету.

Србија је доставила Европској комисији почектом маја трећи нацрт акционог плана за поглавље 23 које обухвата правосуђе и основна права, а сада га је усагласила са коментарима на тај нацрт, достављеним током лета.

Помоћник министра правде је рекао да ће нацрт акционог плана, пошто ЕУ да повољно мишљење, бити упућен Влади Србије која ће утврдити финални предлог, а затим Скупштини Србије на усвајање.

Бацковић који је шеф преговарачке групе за поглавље 23, оценио је да је акциони план квалитетан и додао да очекује повољно мишљење, односно да буде прихваћен.

Он је подсетио да је припрема и усвајање акционог плана једини услов за отварање поглавља 23 и додао да процес усвајања “јесте мало компликованији”.

“Ја се надам да ће он (процес усвајања) у току ове године бити завршен и да ће поглавље моћи да буде отворено, што све зависи од брзине којом се поједине степенице у томе процесу прелазе”, рекао је он.

Бацковић је рекао да су се главне измене у Нацрту акционог плана за поглавље 23 односиле на доношење и усвајање акционог плана за унапређење положаја националних мањина и стратегије за унапређење положаја Рома.

Према његовим речима, на тим стратешким документима се већ ради и Нацртом акционог плана за поглавље 23 је предвиђено да буду усвојени до краја ове године.

“Наши међународни пријатељи су хтели да, осим само назнаке да ћемо их усвојити, ипак виде и у овом акционом плану (за поглавље 23) у ком правцу ће се та решења кретати, и да смо де факто предузели мере и кораке да направимо квалитетне стратешке документе и да је њихова израда у току”, рекао је он.

Упитан да ли су неки рокови у нацрту плана били преамбициозни и да ли су морали да се мењају, он је рекао да у плану нема ничега неразумног, као и да није лоше поставити лествицу мало више да би се постигли бољи резултати.

Бацковић је рекао да није било значајнијих измена ни када је реч о финансирање мера предвиђених акционим планом и оценио да ће Србија бити у стању да мере спроведе.

“Мислим да ћемо, ако не буде неких врло лоших изненађења по питању финансијске ситуације у држави, бити у стању да спроведемо све те мере. Поједине мере се у добром делу ослањају на финансијску подршку из иностранства, из разних међународних извора”, рекао је он.

Он је истакао да је од усвајања плана много важније спровођење мера предвиђених планом.

Подсетио је и да јавне расправе о плану трају већ пуну годину дана и додао да су у тај процес укључене све институције и заинтересоване организаицје, као и цивилно друштво, што је, како је истакао, утицало на квалитет плана.

Трећи нацрт акционог плана после техничког усаглашавања са коментарима Европске комисије доступан је на сајту Министарства правде Србије.

Аутор: М.П., преузето са www.euractiv.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]