Одржавањем онлајн скупа, 23. јула свечано је обележен крај акредитоване еОбуке „Родна равноправност на локалном нивоу“ у организацији Сталне конференције градова и општина (СКГО). Обуку је након шест недеља интензивног рада, завршило 110 полазника (од којих – 92 жене) из 66 ЈЛС и тиме стекло право на сертификат Националне академије за јавну управу и СКГО.
Е-обука је понудила кључне информације, знања и примере праксе од важности за спровођење принципа родне равноправности у складу са важећим стратешким и нормативним оквиром кроз следеће тематске области: основни појмови у родној равноправности: род и пол; родне улоге и родна равноправност, дискриминација; национални законски и стратешки оквир за родну равноправност; међународне обавезе у области родне равноправности; домаћа политика родне равноправности; институционални механизми за спровођење политике једнаких могућности; начини и методе укључивања перспективе родне равноправности у јавне политике (gender mainstreaming); улога родно одговорног буџета у планирању политика; улога локалне самоуправе у остваривању принципа родне равноправности; примери добре праксе примене родне равноправности у разним областима.
Ђорђе Станичић, генерални секретар СКГО, овом приликом је свим учесницима/ама пожелео успешан наставак рада у спровођењу принципа родне равноправности и изразио наду да ће у наредном периоду у сарадњи са СКГО стварати примере добре праксе и преносити их и другим градовима и општинама.
„СКГО подржава јединице локалне самоуправе да примене принцип родне равноправности у свакодневном раду. Принцип родне равноправности подразумева равноправно учешће и заступљеност жена и мушкараца у свим областима друштвеног живота, равноправан третман, положај, као и једнаке могућности за остваривање права и слобода и коришћење личних знања и способности за развој друштва, као и остваривање једнаке користи од резултата рада. Интеграција принципа родне равноправности, осим што унапређује поштовање људских права, доноси и додатну ефикасност и помаже утемељење рада ЈЛС на принципима добре управе“, истакао је Станичић.
„Родна равноправност се остварује, унапређује и развија спречавањем, сузбијањем и заштитом од родно засноване дискриминације и применом општих и посебних мера који омогућавају локалним властима да иницирају и планирају у локалној заједници. На тај начин идентификују се потребе локалног становништва у области једнаке заступљености, и покрећу међусекторска партнерства и иницијативе свих актера у заједници као и иновације које ће допринети већем степену друштвене укључености група и појединаца“, закључио је генерални секретар СКГО.
Ово је друга година да се организује е-обука на ову тему, а планирано је одржавање још једног циклуса наредне године.
Ову активност СКГО организује у оквиру програма „Подршка локалним самоуправама у Србији на путу ка ЕУ – Друга фаза”, који финансира Влада Шведске.
Извор: www.skgo.org
Оставите коментар